MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobądź zawód z maturą lub bez

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Szkoły policealne to szansa dla absolwentów szkół średnich, którym noga podwinęła się na maturze. Lublin oferuje kilkadziesiąt kierunków, po skończeniu których będą mieli fach w ręku.

- To opcja dla osób, które chcą zdobyć zawód, a jednocześnie pracować lub studiować dziennie, bo nauka prowadzona jest w systemie zaocznym – tłumaczy Ewa Szady, dyrektor Centrum Usług Szkoleniowych Lider, które prowadzi studium policealne dla dorosłych. – Chętni nie muszą mieć zaliczonej matury, wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Po dwóch latach nauki nasi uczniowie zdobywają świadectwo ukończenie studium i po zdaniu państwowego egzaminu – tytuł technika.

W CUS Lider młodzi lublinianie mogą zdobyć dyplom kosmetyczki, fryzjera, masażysty, informatyka czy ekonomisty. – Jeśli zbierze się wystarczająca liczba chętnych, to możemy uruchomić także kierunki przygotowujące do zdobycia tytułu m.in. technika architektury krajobrazu, hotelarstwa, rolnictwa, czy organizacji reklamy – wyjaśnia Szady. – Stawiamy na praktykę, więc nasi absolwenci są dobrze przygotowani do zawodu.

Kto nie chce czekać dwóch lat na dyplom, może skorzystać z oferty rocznych szkół policealnych.

– Taka nauka kończy się uzyskaniem wewnętrznego dyplomu – informuje Magdalena Kowalczyk z Centrum Nauki i Biznesu Żak. – W ten sposób można zdobyć m.in. zawód masażysty, fryzjera, logistyka, czy budowniczego.

Niektóre szkoły prowadzą zajęcia w trybie dziennym. – Przygotowujemy uczniów do pracy jako technik dentystyczny, a od września ruszamy z kierunkiem asystentka stomatologiczna – wyjaśnia Iwona Wróblewska z Niepublicznego Studium Zawodowego Technik Dentystycznych. – To zawody dla ludzi, którzy chcą pracować w gabinetach, szczególnie że zgodnie z nowymi przepisami, nad którymi pracują posłowie, stomatologom nie będą mogły pomagać już osoby przyuczone do zawodu, a jedynie pomocnicy z potwierdzonymi dyplomem kwalifikacjami.

Specjaliści podkreślają, że w czasach kryzysu konkretny fach w ręku może przynieść więcej korzyści niż skończenie studiów.

– Wielu naszych absolwentów zakłada własne firmy – podkreśla Kowalczyk. – Dzięki dużej ilości zajęć praktycznych absolwenci wiedzą, czego spodziewać się po rynku i gdzie szukać zatrudnienia. – Ci uczniowie, którzy korzystają z zajęć i dobrze się uczą, nie mają problemów ze znalezieniem pracy – dodaje Wróblewska.

Marta Ćwik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto