Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się pierwsza rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego

Ewa Pajuro
Archiwum
- To będzie tablica z białego marmuru o wymiarach 2,12 na 1,10 m - opisuje Bożena Rybicka, właścicielka zakładu Marmury Centrum Lublin w Markuszowie, który dostał zlecenie na wykonanie epitafium. - W górnej części będzie portret arcybiskupa, a na samym dole jego herb. Pośrodku znajdzie się pozłacany napis - wyjaśnia.

Abp Józef Życiński nie żyje. Zmarł w Rzymie

Będzie on zawierał imię, nazwisko, datę urodzin abp. Józefa Życińskiego i lata jego posługi. Niżej znajdzie się zdanie: "filozof, teolog, intelektualista, pasterz, oddany Bogu i człowiekowi w duchu i prawdzie".

- Epitafium zostanie umieszczone w archikatedrze i poświęcone w czasie mszy św. w rocznicę śmierci arcybiskupa - tłumaczy ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej. Nabożeństwo odprawi abp Stanisław Budzik, 10 lutego o godz. 19.00.

Jeszcze przed rocznicą śmierci metropolity na spotkanie poświęcone jego pamięci zaprasza już 25 stycznia Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. Jego przewodnim hasłem będą słowa arcybiskupa "Jestem Józef, Wasz brat". - Chcemy przedstawić stosunek metropolity do innych religii, wyznań, zwyczajów. Ktokolwiek go znał wie, że był człowiekiem otwartym, że potrafił rozmawiać ze wszystkimi - tłumaczy Grażyna Płodowska z IEŚW. Metropolitę będą wspominać m.in. ks. Tomasz Adamczyk, jego sekretarz, i ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy.

10 lutego swojego Wielkiego Kanclerza będzie wspominał też Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Arcybiskup był związany z trzema wydziałami filozofii na trzech różnych uczelniach. W rocznicę jego śmierci organizują one wspólną sesję naukową - mówi ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii KUL. Konferencja będzie się odbywać w auli im. kard. Wyszyńskiego, a udział w niej wezmą dziekani wydziałów filozofii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego i KUL. O godz. 12.15 w kościele akademickim zostanie też odprawiona msza św.

Pamięć abp. Życińskiego uczci także wydawnictwo Gaudium. Na początku lutego do księgarń ma trafić album z niepublikowanymi zdjęciami metropolity. - Oprócz nich na ponad 200 stronach umieściliśmy myśli abp. Życińskiego, jego korespondencję ze znanymi osobami, a także wspomnienia różnych osób o metropolicie - mówi ks. Piotr Kawałko, dyrektor wydawnictwa. Album będzie nosić tytuł "Wasz pasterz, arcybiskup Józef".

Lublin: Pogrzeb abpa Życińskiego (RELACJA)

Przypomnijmy, że abp Józef Życiński zmarł nagle 10 lutego 2011 roku w Rzymie, w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca. Metropolita został pochowany w kryptach archikatedry lubelskiej.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbliża się pierwsza rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto