Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się pierwsza rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego

Ewa Pajuro
Archiwum
- To będzie tablica z białego marmuru o wymiarach 2,12 na 1,10 m - opisuje Bożena Rybicka, właścicielka zakładu Marmury Centrum Lublin w Markuszowie, który dostał zlecenie na wykonanie epitafium. - W górnej części będzie portret arcybiskupa, a na samym dole jego herb. Pośrodku znajdzie się pozłacany napis - wyjaśnia.

Abp Józef Życiński nie żyje. Zmarł w Rzymie

Będzie on zawierał imię, nazwisko, datę urodzin abp. Józefa Życińskiego i lata jego posługi. Niżej znajdzie się zdanie: "filozof, teolog, intelektualista, pasterz, oddany Bogu i człowiekowi w duchu i prawdzie".

- Epitafium zostanie umieszczone w archikatedrze i poświęcone w czasie mszy św. w rocznicę śmierci arcybiskupa - tłumaczy ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej. Nabożeństwo odprawi abp Stanisław Budzik, 10 lutego o godz. 19.00.

Jeszcze przed rocznicą śmierci metropolity na spotkanie poświęcone jego pamięci zaprasza już 25 stycznia Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. Jego przewodnim hasłem będą słowa arcybiskupa "Jestem Józef, Wasz brat". - Chcemy przedstawić stosunek metropolity do innych religii, wyznań, zwyczajów. Ktokolwiek go znał wie, że był człowiekiem otwartym, że potrafił rozmawiać ze wszystkimi - tłumaczy Grażyna Płodowska z IEŚW. Metropolitę będą wspominać m.in. ks. Tomasz Adamczyk, jego sekretarz, i ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy.

10 lutego swojego Wielkiego Kanclerza będzie wspominał też Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Arcybiskup był związany z trzema wydziałami filozofii na trzech różnych uczelniach. W rocznicę jego śmierci organizują one wspólną sesję naukową - mówi ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii KUL. Konferencja będzie się odbywać w auli im. kard. Wyszyńskiego, a udział w niej wezmą dziekani wydziałów filozofii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego i KUL. O godz. 12.15 w kościele akademickim zostanie też odprawiona msza św.

Pamięć abp. Życińskiego uczci także wydawnictwo Gaudium. Na początku lutego do księgarń ma trafić album z niepublikowanymi zdjęciami metropolity. - Oprócz nich na ponad 200 stronach umieściliśmy myśli abp. Życińskiego, jego korespondencję ze znanymi osobami, a także wspomnienia różnych osób o metropolicie - mówi ks. Piotr Kawałko, dyrektor wydawnictwa. Album będzie nosić tytuł "Wasz pasterz, arcybiskup Józef".

Lublin: Pogrzeb abpa Życińskiego (RELACJA)

Przypomnijmy, że abp Józef Życiński zmarł nagle 10 lutego 2011 roku w Rzymie, w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca. Metropolita został pochowany w kryptach archikatedry lubelskiej.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbliża się pierwsza rocznica śmierci abpa Józefa Życińskiego - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto