MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się Dzień Liczby Pi. Internauci wspominają lekcje matematyki, a uczelnie szykują atrakcje

OPRAC.: Anna Chlebus
Lucyna Nenow / archiwum
Już w czwartek (14 marca) obchodzimy dzień jednej z najbardziej inspirujących liczb - pi (π). Z tej okazji szkoły i uczelnie szykują wykłady, pokazy, warsztaty i konkursy, a internauci wspominają z nostalgią swoje szkolne lata. Święto jest obchodzone na świecie od ponad 30 lat.

Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby π. Po raz pierwszy jej dzień obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. 14 marca świętujemy też Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2019 r.

W dniu 14 marca przypada rocznica urodzin wybitnych naukowców. Tego dnia w 1879 r. na świat przyszedł Albert Einstein, a w 1882 r. urodził się Wacław Sierpiński, twórca polskiej szkoły matematycznej.

Jak poinformowała PAP, w Lublinie uczniowie szkół podstawowych i średnich 14 marca będą mogli wziąć udział w zajęciach warsztatowych popularyzujących matematykę i informatykę oraz w wykładzie. Zorganizowali je pracownicy Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz studenci Koła Dydaktyków MaFiI. Chętni mogą również zmierzyć się w turnieju szachowym.

Politechnika Lubelska uczciła zaś to święto dniami otwartymi.

- Politechnika Lubelska to miejsce, które oferuje nieskończenie wiele możliwości, dlatego tegoroczne drzwi otwarte zostały połączone z Międzynarodowym Dniem Liczby Pi (π) - czytamy w zapowiedzi. - Oficjalne rozpoczęcie przewidziano na godzinę 10, a na miejscu czekać będą warsztaty i pokazy na wszystkich naszych wydziałach, spotkania z przedstawicielami kół naukowych i samorządu studenckiego, a także konkursy z nagrodami, m.in. konkurs z nagrodami w postaci bezpłatnych voucherów na międzynarodowy egzamin LanguageCert International ESOL na wybranym poziomie zaawansowania.

Czym jest liczba pi?

Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Albo też jako pole koła o promieniu 1. Jej rozwinięcie dziesiętne nigdy nie będzie miało końca. Dziś, dzięki pomocy komputerów, znanych jest więcej niż kilkanaście bilionów (czyli milionów milionów - 10 do potęgi 12) pierwszych miejsc po przecinku liczby pi. Jest to także jedna z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych (oznacza to, że nie da się jej przedstawić jako wyniku dzielenia dwóch liczb całkowitych). Wspomina się ją także w biblii (przy okazji budowy świątyni Salomona), została też upamiętniona w poezji, piosenkach, książkach i filmie. Pisała o niej Wisława Szymborska. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy, czyli wiersze, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku.

Zobacz, jak lekcje matematyki z nostalgią wspominają internauci.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto