Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiorą datki na szpital dla Afryki

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Tańce z ogniem i głosy bębnów, msza św. w intencji chorych na trąd, kiermasze ciast, misyjna loteria – w ten sposób Lublin uczci Dzień Walki z Trądem.

Tegoroczne obchody nawiążą do klimatów rodem z Czarnego Lądu, gdyż będą wspierać budowę szpitala w Gabonie, gdzie pracują bracia kapucyni z lubelskiej Poczekajki.

W niedzielę o godz. 10.00 w kościele kapucynów na Poczekajce przy al. Kraśnickiej 76 odprawiona zostanie msza św. w intencji chorych na trąd. Zaraz po nabożeństwie rozpocznie się konferencja z udziałem lekarza, który pracował na Madagaskarze oraz wolontariuszy, którzy również udzielali się w Afryce.

O godz. 11.00 msza św. w różnych językach i przy śpiewach afrykańskich odprawiona zostanie w kościele Akademickim KUL.

Zarówno na KUL jak i Poczekajce ruszą kiermasze ciast, a kościół pw Ducha św. zaprosi chętnych do wzięcia udziału w loterii misyjnej.

-Najstarszą i najbardziej popularną formą obchodów tego dnia są właśnie kiermasze ciast, które pieką i przynoszą do parafii wierni – mówi Siostra Cecylia Bachalska, która przez 17 lat pracowała w Afryce. – Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na pomoc ludziom trędowatym. Bracia kapucyni w Gabonie wykupili już teren pod budowę szpitala, mamy nadzieję, że nasza zbiórka pozwoli na zakup np. wyposażenia.

Misjonarzy w Gabonie wsparli także uczestnicy dyskoteki w Klubie Koyot, która odbyła **
się w ubiegły czwartek. Dochód z biletów wstępu zamknął się w kwocie 654 zł. **

Światowy Dzień Trędowatych ogłoszony został w 1954 roku, w Polsce obchodzony jest od 13 lat. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2007 r. wykryto ponad 254 tys. nowych przypadków trądu, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej, bo aż 171 tys.

Na świecie liczba osób dotkniętych chorobą sięga trzech milionów.

- Trąd pozostawił po sobie piętno na człowieku, ludzie trędowaci czują się gorsi – mówi siostra Cecylia. – Straszne jest to, że w Afryce w dobie XXI wieku pierze się bandaże, bo nikogo nie stać na nowe środki opatrunkowe. Dziś trąd się leczy. Zatrzymanie choroby kosztuje 30 zł, wyleczenie 120.

Wydarzeniom z okazji Dnia walki z Trądem patronują Siostry Białe, ojcowie i bracia kapucyni, grupy misyjne oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
KSZ

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto