Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagraniczni studenci interesują się Lublinem

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Tego lata ponad 110 studentów z największych uczelni świata wzięło udział w zajęciach dla obcokrajowców na KUL-u. To przejaw zainteresowania Lublinem przez zagranicznych studentów.

- Dynamicznie rośnie zainteresowanie kulturą polską – zauważa Cezary Ruta ze Szkoły Języka i Kultury w Lublinie.

Ponad stu studentów obcojęzycznych odwiedziło także UMSC.

Poznają język i kulturę. Bywa, że w ten sposób docierają do swoich rodzinnych korzeni. Jednak nie zawsze. Do Lublina przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych uczelni. W tym roku KUL przyjął osoby z Oxford, Harvard, North Carolina University, czy Stanford University. – To osoby, które niekiedy mają polskich przodków. Bywa, że chcą przyjrzeć się Polsce z bliska, bo sprowadzają ich tu interesy w pracy. Jednak wielu z nich przyjeżdża na wakacyjne kursy polskiego, ponieważ interesują się naszym krajem – mówi Cezary Ruta. – Taki proces obserwuję od momentu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej – dodaje.

Katolicki Uniwersytet Lubelski od 36 lat w okresie wakacyjnym organizuje Szkołę Letnią dla obcokrajowców.

– Na UMSC nazywa się to Lato Polonijne, które łączymy z barwnymi warsztatami folklorystycznymi – mówi dr Anna Dunin–Dudkowska z Centrum języka i Kultury dla Polonii i Cudzoziemców UMSC. – W tym roku odwiedziło nas dużo więcej studentów niż zwykle. Nie narzekamy na brak zainteresowania. Liczba studentów chcących poznać kulturę polską rośnie – podkreśla.

Studenci odwiedzają Polskę na koszt własny lub finansują ich stypendia przyznawane przez poszczególne uniwersytety.

– Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wizerunek naszego kraju trochę się zmienił – komentuje dr Dariusz Wadowski, socjolog z KUL-u. – Wcześniej nasz kraj traktowany był jako biała plama na mapie. W tej chwili ludzie chcą poznawać tę kulturę. Szkoły językowe wychodzą im naprzeciw. Wielu z tych studentów przyjeżdża dlatego, że ma polskie korzenie. W ten sposób poznają swoją utraconą tożsamość – uważa Wadowski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto