Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w setną rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie

Redakcja
Dla uczczenia okrągłej rocznicy tego wielkiego wydarzenia Biblioteka Główna UMCS przygotowała okolicznościową prezentację, zatytułowaną: „Maria Curie-Skłodowska. Pamięć – Obecność”.

Honorowy patronat nad nią objął JM Rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski.

Na początku mijającego tygodnia, w związku z konferencją naukową fizyków, miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy, która jest fragmentem wkładu UMCS w obchody roku 2011 jako ustanowionego przez Sejm RP - Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Ze względu jednak na fakt, iż wielka polska uczona była zarówno fizykiem, jak i chemikiem, podjęto decyzję, iż drugie otwarcie poświęconej jej dokonaniom tejże wystawy nastąpi również w następnym tygodniu, gdy chemicy będą mieli swą dużą międzynarodową konferencję.

Prezentacja przestrzenna podzielona jest na dwie części. Pierwszą, poświęconą obecności uczonej w pamięci potomnych, usytuowano w holu Biblioteki Głównej. Drugą część – biograficzno-poznawczą zlokalizowano w sali wystawowej BG UMCS.

Wystawa jest jedną z form oddania hołdu naszej wielkiej rodaczce – uczonej, której odkrycia przyczyniły się do przełomu w rozwoju nauki. A obchody setnej rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla są wyrazem trwałej obecności jej dokonań w tworzonej społecznie pamięci zbiorowej. I to nie tylko w pamięci Polaków, ale także w pamięci kolejnych pokoleń ludzi na wszystkich kontynentach.

Autorzy wystawy prezentują katalogi największych i najbardziej prestiżowych bibliotek z całego świata jako ważne przekaźniki takiej pamięci. Dzięki nim bowiem możemy poznać formy skupionej wokół odkrywczyni polonu i radu aktywności społeczeństw, działalność uczonych i instytucji. Odwiedzając katalogi - czy to te tradycyjne, czy też elektroniczne wtapiamy się w pełniejszy wizerunek pamięci uczonej.

Ale pamięć Marii Skłodowskiej-Curie jest utrwalana, podtrzymywana i przypominana również w otwartej przestrzeni. Zapisana jest ona w tzw. „skamieniałych drogowskazach pamięci” – w pomnikach, nazwach ulic i placów, w tablicach pamiątkowych, w patronowaniu instytucjom. Na szczególną uwagę wśród nośników pamięci społecznej zasługują te, które łączą sztukę i użytkowość, są przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. A ten sposób uhonorowania wielkiej Polki odnajdujemy na banknotach, monetach, znaczkach pocztowych.

W części biograficzno-poglądowej najbardziej atrakcyjną jest ekspozycja odtwarzająca wnętrze pracowni Marii i Piotra Curie, która wyposażona została w autentyczne przedmioty z epoki. Wiele zdjęć, opisów oraz wykresów i dokumentów dopełnia ekspozycję. Całość stanowi „wiedzę w pigułce” o życiu i dokonaniach naukowych wielkiej patronki Uniwersytetu jej imienia.

Wystawę można zwiedzać we wrześniu w dni powszednie w godzinach 8.00-15.00 w gmachu Biblioteki Głównej UMCS przy ul. Idziego Radziszewskiego 11.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto