Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL: Unia Horodelska 1413-2013

Redakcja
Tuż przy dzisiejszej granicy z Ukrainą, nieco ponad 600 lat temu, w niewielkiej miejscowości Horodło podpisany został sojusz, który na wiele setek lat zadecydował o losach kilku narodów na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

W celu upamiętnienia tej wyjątkowej rocznicy w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27) zorganizowana została okolicznościowa wystawa.

Ekspozycję można zwiedzać już od ponad tygodnia. Potrwa ona do 15 kwietnia br.

- 2 października 1413 r. w Horodle podpisany został przez króla polskiego Władysława Jagiełłę i księcia litewskiego Witolda akt unijny. Ten nie mający w ówczesnej Europie precedensu dokument, stanowi jedno z najdonioślejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w historii obu narodów: polskiego i litewskiego – wyjaśnia Anna Zmorzanka z BG KUL. - Akt spisany „In nomine Domini”, czyli w imię Boże, nadawał bowiem Litwinom takie same prawa, jakie mieli Polacy, ustanawiając instytucję wielkiego księcia litewskiego, wprowadzając wspólne sejmy i zjazdy, a na Litwie urzędy wojewodów i kasztelanów. Na mocy dokumentu 47 rodów polskich przyjęło poprzez adopcję do swoich herbów bojarów litewskich. Dlatego też unia horodelska, zapoczątkowując jeden z najświetniejszych okresów w historii Polski i Litwy, zasługuje na szczególną pamięć – dodaje.

Dzisiejsi historycy dostrzegają w tamtym wydarzeniu sprzed setek lat pierwsze przejawy jednoczenia się Europy w środkowo-wschodniej części kontynentu. I choć ten dawny polsko-litewski sojusz przeszedł do historii, to pamięć o nim jest nadal żywa. Nie zaistniał on jednak w pustej przestrzeni dziejowej. Poprzedziła go unia w Krewie (1385), której następstwem okazała się grunwaldzka wiktoria 1410 roku. Takie postępowanie naszych przodków wynikało z konieczności wspólnej obrony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego przed potęgą zakonu krzyżackiego. Później zaś, w 1569 roku, nastąpiło scalenie obydwu państw w oparciu o unię podpisaną w Lublinie.

- Na wystawie znalazły się przede wszystkim książki tematycznie związane z unią horodelską, z polityką i ustrojem Rzeczypospolitej Obojga Narodów za panowania Jagiellonów, publikacje dotyczące Horodła oraz obchodów wcześniejszych rocznic. Nie brakuje też pamiątek przekazanych przez osoby prywatne: zdjęć, medali i monet wybitych przez mennicę polską i litewską na upamiętnienie rocznic z tamtego okresu. Na uwagę zasługuje także oprawa ikonograficzna, m.in. portrety władców, mapa Polski i Litwy za panowania Jagiellonów, herby adopcyjne – dodaje Anna Zmorzanka.

Wystawa zlokalizowana jest na IV piętrze w gmachu biblioteki przed wejściem do Czytelni Głównej. Zwiedzać ją można w dni powszednie w godz. 9.00-19.00 (w poniedziałki od godz. 11.00), zaś w soboty do godz. 15.00.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto