Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynajmujesz dom, mieszkanie lub pokój? Rozlicz się ze skarbówką

redakcja
redakcja
Maciej Kaczanowski/ Archiwum
Każdy, kto zdecyduje się wynająć dom, mieszkanie lub pokój, musi pamiętać, że przychody uzyskane z tego tytułu są opodatkowane.

– Przedmiotem najmu mogą być budynki i lokale stanowiące odrębną własność, a także lokale w stosunku do których przysługuje podatnikowi spółdzielcze prawo – precyzuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Przychody uzyskane z tytułu umowy najmu podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej z mocy prawa. Oznacza to, że podatnik nie musi składać żadnego oświadczenia w urzędzie skarbowym. Ma jednak możliwość wybrać ryczałt ewidencjonowany poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia.

W przypadku wybranej formy opodatkowania istnieje możliwość zmiany innej formy opodatkowania, ale jedynie na początku roku do 20 stycznia danego roku. Nie ma natomiast możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego.

Kwota, za którą wynajmujemy mieszkanie lub pokój, powinna być ustalona w umowie.

Umowa może być ustna, ale lepiej by była zawarta na piśmie. To pozwoli nam uniknąć w przyszłości kłopotów.

– W umowie ustalamy miesięczną kwotę czynszu, termin jego płatności oraz wypowiedzenia umowy. Poza tym jasno określamy, co jest przedmiotem najmu, jaki jest stan mieszkania, i na jaki okres je wynajmujemy. Ważne, by te informacje były zawarte na piśmie, ponieważ zabezpieczy to interesy obu stron – dodaje Szpakowska.

Przychodem z najmu jest kwota czynszu, wynikająca z umowy najmu.

– Przychód z prywatnego najmu powstaje w dniu faktycznego otrzymania czynszu przez wynajmującego lub pozostawienia czynszu przez najemcę do dyspozycji wynajmującego – mówi Marta Szpakowska.

Przychód z najmu możemy pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Są nimi wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu z najmu, w szczególności opłaty za wodę, energię, gaz, korzystanie z obsługi prawnej, administrację budynku i wydatki na remonty.

Do kosztów można także zaliczyć wydatki na zakup wyposażenia podwyższającego atrakcyjność mieszkania, wydatki na dojazd do miejsca jego położenia i z powrotem, odpisy amortyzacyjne.

– Należy jednak pamiętać, że wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów wynajmującego i będą mogły być zaliczone jako koszty, pod warunkiem że z umowy najmu wynika, że to on zobowiązany jest do ich ponoszenia – zaznacza Szpakowska.

Jeśli wynajmujemy komuś mieszkanie i nie ujawniamy tego, pozostając w szarej strefie, musimy liczyć się z tym, że fiskus może nas sprawdzić.

– Najczęściej do urzędu skarbowego zgłaszają to sąsiedzi – mówi Marta Szpakowska.

Jeśli okaże się, że osiągaliśmy przychód z tytułu najmu, urząd wyliczy należny podatek za każdy miesiąc wraz z odsetkami karnymi (11 proc. w skali roku). Może też nałożyć na nas karę od 160 zł do 3200 zł. W przypadku stwierdzenia, że mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym sprawa kierowana jest do sądu

Jeśli ktoś nie ma innych dochodów, to podatek od najmu płaci, gdy przekroczy kwotę wolną od podatku. Nie muszą płacić podatku też osoby, które nieodpłatnie wynajmują pokój lub mieszkanie członkom najbliższej rodziny (wyłącznie w pierwszej linii pokrewieństwa).

(mag)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto