Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bejbik, Sebiks, Cleopatra oraz blisko innych 100 kotów czeka na adopcje w lubelskim schronisku. Podaruj domu jednemu z nich

Karol Dąbrowski
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. W lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt czeka blisko 100 kotów, które chciałby "świętować" ten dzień z kochającym właścicielem. Zobaczcie, jakie kociaki czekają na adopcję. Może za rok będziesz obchodzić to święto z jednym ze "schroniaków"?

Na jakiego kota się zdecydować?

Chociaż w schroniskach zazwyczaj przebywają koty o jednej rasie, to każdy jest unikatowy i ma różny bagaż doświadczeń. Niektóre są dzikie i nieufne, ale zdarzają się też i oswojone, które się zgubiły lub po prostu zostały wyrzucone. Daje to nadzieję, że w schronisku znajdziemy zwierzę dostosowane do naszego stylu życia i oczekiwań.

Zazwyczaj koty starsze są spokojniejsze i nie potrzebują tak dużo uwagi jak młodsze kocięta. Jest też mniejsze ryzyko, że będą niszczyć nasze mieszkanie. Młode koty potrzebują zabawy i kontaktu z człowiekiem. Przy adopcji kociaków można rozważyć podwójną adopcję – koty wychowując się razem będą się mogły bawić, a gdy wyjdziecie do pracy nie będą się czuły osamotnione. Należy jednak pamiętać, że każde zwierzę jest inne, a koty ze schroniska mogą mieć szczególne problemy z adaptacją. Przy wyborze zwierzaka nieoceniona jest więc pomoc opiekunów, którzy czuwają nad kotami w schronisku.

W galerii prezentujemy koty wraz z ich datą urodzenia, płcią i rasą. Znajdują się w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie (ul. Metalurgiczna 5). Są to podstawowe informacje, które trzeba skonsultować z pracownikami schroniska przy chęci adopcji.

Zanim udasz się do schroniska rozważ następujące kwestie:

 • Ile czasu możesz poświęcić kotu? Starsze koty są na ogół spokojniejsze niż kociaki, które potrzebują więcej zabawy i uwagi.
 • Jak wygląda pielęgnacja kota?
 • Czy jesteś w stanie pokryć koszty utrzymania? Oszacuj, ile będzie kosztować cię karma, żwirek i wizyty u weterynarza.
 • Upewnij się, że ani ty, ani twoi domownicy nie mają alergii. Nie doprowadź do sytuacji, że kot będzie musiał wrócić do schroniska.
 • Dokładnie omów kwestię adopcji z domownikami – wszyscy powinni się zgodzić.

Zasady adopcji

 1. Zwierzęta przebywające w Schronisku mogą być adoptowane nie wcześniej niż po upływie czasu kwarantanny. Wyjątek stanowią szczenięta i kocięta do ukończenia czwartego miesiąca życia, które mogą być wydane zaraz po przybyciu do Schroniska po uprzednim zbadaniu przez lekarza weterynarii, który stwierdzi brak objawów klinicznych choroby.
 2. Zwierzęta przekazane do adopcji są w dobrym ogólnym stanie zdrowotnym, zaszczepione przeciwko wściekliźnie, wysterylizowane lub wykastrowane i odpowiednio oznakowane oraz posiadają książeczkę zdrowia.
 3. Zwierzę może być adoptowane jedynie przez osoby, które są w stanie zapewnić zwierzęciu prawidłową opiekę.
 4. Przy wydaniu zwierzęcia konieczne jest sporządzenie umowy adopcyjnej.
 5. Przy odbieraniu zwierzęcia musisz posiadać niezbędny sprzęt (w przypadku kota klatkę transportową)
 6. Nie wolno wydawać zwierząt chorych oraz osobom nietrzeźwym, agresywnym, znanym z niehumanitarnego traktowania zwierząt, co do których istnieje podejrzenie handlu zwierzętami, osobom, które kilkakrotnie zwracały adoptowane zwierzę.

Pamiętaj, że pracownik schroniska, po przeprowadzonym wywiadzie z osoba wyrażającą chęć adopcji zwierzęcia może, ze względu na jego dobro, odmówić oddania go do adopcji.

Kot, a pies

Masz już psa albo chciałbyś się na niego zdecydować? Kot wcale nie musi być przeszkodą, ale trzeba pamiętać, że może być to dla niego dodatkowy i bardzo istotny czynnik stresogenny. Tu ponownie nieoceniona będzie pomoc pracowników schroniska, którzy znają charaktery swoich podopiecznych. Można również zdecydować się na pomoc behawiorysty. Być może praca nad takim stadkiem będzie wymagająca, ale efekty na pewno będą tego warte.

Pamiętaj, żeby koniecznie powiadomić pracowników schroniska jeśli posiadasz lub planujesz przyjąć niedługo inne zwierzęta.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto