Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki po Lubelszczyźnie: Włodawa - miasto trzech świątyń (zdjęcia)

lublin112.pl
lublin112.pl
Dzisiaj zapraszamy do zwiedzenia Włodawy - miasta trzech kultur i trzech świątyń. Zobacz zdjęcia i przeczytaj artykuł Dziennikarza Obywatelskiego.

Włodawę przez wieki kształtowali Żydzi, Ukraińcy i Polacy. Pozostałości tych trzech narodowości widać dziś w postaci włodawskich zabytków. Zaliczają się do tej grupy m.in. miejsca kultu: prawosławna cerkiew, żydowska synagoga i katolicki kościół.

Cerkiew prawosławna Narodzenia NMP mieści się przy ul. Kościelnej 11a.

Została wzniesiona w latach 1840-1842 z fundacji Augusta Zamoyskiego. W niedzielne południe można tam wziąć udział w nabożeństwie. Wnętrze cerkwi lśni od zdobień w postaci złoceń. Wewnątrz znajduje się niekompletny ikonostas z  obrazami z życia Maryi i Chrystusa. Ikony w cerkwi są bardzo stare a identyfikacja przedstawionych postaci jest niemożliwa. Przy murach świątyni znajdują się pochówki prawosławnych wiernych. W odległości ok 150 m. od cerkwi znajduje się kościół i klasztor oo. Paulinów.

Kościół i klasztor to najcenniejsze zabytki we Włodawie.

Kościół św. Ludwika przypomina o Ludwiku Pociei, który w 1698 r. ufundował klasztor dla paulinów przybyłych z Jasnej Góry. Budowa świątyni trwała ponad 40 lat. Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne. Zespół klasztorny i kościół znajdują się przy ul. Klasztornej. Zabudowy kościoła skrywają wewnątrz liczne zabytki materialne, które warto obejrzeć. Rzeźby, meble, figury świętych, sprzęty liturgiczne i zdobienia stanowią atrakcję dla zwiedzających. Pełną historię kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Ludwika we Włodawie znajdziemy pod tym adresem: http://www.wlodawa.paulini.pl.

Trzecią charakterystyczną świątynią dla Włodawy jest Wielka Synagoga.

Została wzniesiona w latach 1764-1774 z funduszy Czartoryskich. Obok Wielkiej Synagogi stoi Mała Synagoga z II poł. XIX w. Obecnie jest tam muzeum etnograficzne i sakralne. Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pochodzące z drugiej polowy XIX wieku zwoje Tory, XIX-wieczne rimonim, jady, mezuzy, korony na Torę, chanukije, tefiliny, tałesy, balsaminki czy szofary. Żydowski charakter Włodawy widać w pobliżu synagogi w postaci zabudowań.

Z rozmów z mieszkańcami Włodawy, wynika że najgorsza w tej wspólnej historii trzech narodów była polityka.

Człowiek z człowiekiem mógł dogadać się bez problemów, czy to Żyd, czy Ukrainiec. Ludzi zawsze różniła polityka i to ona doprowadziła do animozji i napięć.

- Wspólną historię, pełną kolorytu przerwała wojna - mówi pan Radosław. - Tyle wieków obok siebie żyli ludzie mający odmienną kulturę i obyczaje religijne, a wojna zniszczyła wszystko - dodaje.

Przenikanie się kultur sprawiło, że leżąca na ziemi chełmskiej Włodawa jest cennym miejscem na mapie turystycznej naszego regionu.

Przy okazji wizyty we Włodawie możemy udać się do Suchawy (tam mamy do zobaczenia cmentarz prawosławny i zabytkową cerkiew), czy do Sobiboru, miejsca hitlerowskiej kaźni. Możemy także zwiedzić skansen w Holi, o którym już opowiadałem w jednym z artykułów.

Miejscowości pogranicza oddają w pełni koloryt religijny i kulturowy do dziś. Wystarczy jedna niedziela i wspólny rodzinny wyjazd, aby poznać tą różnorodną przeszłość naszego regionu.



Zobacz więcej wycieczek po Lubelszczyźnie:

Wycieczki po Lubelszczyźnie: Skansen w Holi
Wycieczki po Lubelszczyźnie: Prawosławny cmentarz i cerkiew w Suchawie (zdjęcia)
Wycieczki po Lubelszczyźnie. Chełmskie Podziemia Kredowe
Wycieczki po Lubelszczyźnie: Zabytkowy cmentarz w Wisznicach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto