Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki po Lubelszczyźnie. Chełmskie Podziemia Kredowe (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
Wystarczy godzina jazdy samochodem, aby przenieść w czasie. Wycieczka do jakiej chcę Was zachęcić, zaczyna się w Chełmie na powierzchni ziemi, a kończy pod nią.

Nie każdy wie, że Chełm stoi na kredzie. Dzięki temu mamy dzisiaj możliwość zwiedzania turystycznej trasy podziemnej prowadzącej 2 km pod ulicami Chełma.

Chełmskie tunele zaczęły powstawać około XIII w, gdy w Polsce kwitł handel kredą. Wartość chełmskiej kredy była duża, ponieważ cechowała ją duża zawartość węglanu wapnia, co dawało niezwykłą biel.

Jak powstawały tunele

Uważa się, że kreda pod Chełmem sięga 800 metrów w głąb ziemi. Niegdyś niemal każda kamienica miała swoją prywatną kopalnię. Tak tworzyła się rozległa sieć tuneli, tunelików pod miastem. Aż do momentu zagrożenia zawaleniem się domostw, stojących tuż nad drążonymi tunelami.

W XVIII w. wydano oficjalny zakaz kopania kredy pod ulicami miasta. W poł. XIX w. okazało się, że bardzo duża część kamienic jest do remontu, ponieważ ciągłe podkopywanie powodowało osuwanie się budynków.

Schronienie

W czasie wojny tunele okazały się schronieniem dla wielu chełmian. Do dziś krąży legenda o duchu Bieluchu, straszącym intruzów zagubionych w labiryncie podziemnych tuneli. Kto chce poznać historię ducha i dzieje ziemi chełmskiej, powinien udać się na wycieczkę w podziemia.

Wycieczka

Po trasie oprowadza nas przewodnik, zatrzymując się przy miejscach ekspozycji zawierających artefakty i tablice informacyjne związane z historią Chełma. Dla dzieci przewidziana jest specjalna atrakcja. Mogą one osobiście spotkać i porozmawiać z duchem Bieluchem...

Trasa ma duży walor edukacyjny. To tutaj dowiemy się, jak powstała kreda, jak wyglądała praca w kopalni oraz zobaczymy cenne znaleziska archeologiczne. Dzięki aktywnemu przewodnikowi przyswoimy sobie wiedzę z historii, archeologii czy paleozoologii.

Pamiętajmy o ciepłym ubraniu (nawet w lecie) i takim, które możemy zabrudzić. W podziemiach panuje stała temperatura +9 stopni Celsjusza. Uwaga na wiszące u sufitu nietoperze.

Zwiedzający o większych gabarytach mogą mieć problem z przemieszczaniem się po niskich i wąskich korytarzach. Odradzam wycieczkę chorym na klaustrofobię.

**Na pamiątkę możemy zakupić w sklepiku na powierzchni ducha wykonanego z chełmskiej kredy. Dla zwiedzających udostępniony jest tylko fragment z kilkudziesięciu kilometrów labiryntu pod starówką w Chełmie.  

Nie tylko podziemia

Przy okazji wizyty w Chełmie możemy zwiedzić starówkę, a z Góry Katedralnej podziwiać panoramę Chełma. Możemy zobaczyć; cmentarz prawosławny na Górze Chełmskiej z połowy XIX w., Plac Łuczkowskiego wraz z pozostałościami dawnego ratusza i kamienic starosty chełmskiego W. Węglińskiego oraz zrekonstruowana studnia miejska, Bazylikę NMP, główny budynek zespołu cerkiewno-klasztornego na Górze Chełmskiej. Wracając do Lublina warto zatrzymać się przy wieży w Stołpiu.

Czynne codziennie

Wejście do podziemnej trasy znajduje się przy ul. Lubelskiej 55A. Codziennie są trzy wejścia, o godz. 11, 13 i 16. Bilet wstępu z usługą przewodnika kosztuje; normalny 10 zł a ulgowy 7zł. Grupy zorganizowane powinny zgłaszać chęć zwiedzania 3 dni przed przyjazdem. Kontakt telefoniczny z Chełmskimi Podziemiami Kredowymi (082) 565 25 30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto