Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wschodniosłowiańskie kolędowanie w Lublinie (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Redakcja
Od szesnastu już lat w ostatnim tygodniu stycznia na Lubelszczyźnie wyznaczyli sobie tradycyjne spotkanie wschodniosłowiańscy kolędnicy.

W zbliżający się weekend w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie rozpocznie się trzydniowy XVI Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Nazajutrz oraz w niedzielę przesłuchania festiwalowe odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu.

Tylu w jednym miejscu i czasie duchownych prawosławnych, wykonawców śpiewających w większości bez akompaniamentu nie można będzie już długo, bo przez kolejny rok, usłyszeć.

Sobotni koncert inauguracyjny, zatytułowany „Wieczór z kolędą wschodniego pogranicza”, uświetni swą obecnością wielu znakomitych gości. Przewidywany jest przyjazd z kraju i z zagranicy hierarchów Kościoła Prawosławnego, Katolickiego i Ewangelickiego, a także przedstawicieli służby konsularnej, Magistratu, rządu, mediów. Będą obecni również rektorzy wyższych uczelni, studenci oraz gospodarz spotkania - wspólnego, tradycyjnego, kończącego okres karnawałowy kolędowania w naszym Kozim Grodzie – Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski - Abel.

W trakcie minionych lat przez sceny tych spotkań kolędniczych, przywracających rolę kolęd w zbliżaniu narodów, przeszło ponad 600 wykonawców z Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy, prezentując zarówno te popularne, jak i zapomniane dziś już utwory. Słuchacze i widzowie zarazem podziwiali zarówno uspokajające serca, świadczące o miłości kolędy, koladki, jak i pastorałki, szczedriwki prezentowane przez najlepsze chóry polskie i z krajów naszych wschodnich sąsiadów.

Także i tym razem będziemy mieli sposobność podziwiać liturgiczne bogactwo wschodniej prawosławnej kultury. Oprócz wykonawców z różnych zakątków wschodnich i południowych rubieży naszego kraju usłyszymy też chóry i zespoły gości z Białorusi oraz Ukrainy.

Festiwal nie jest utrzymany w regule konkursowej, a jego zasadę stanowią przesłuchania festiwalowe.

Główny organizator imprezy - to Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej i Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, finansowana jest zaś ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin - kandydata do tytułu ESK 2016.

Uwaga! Zostań Dziennikarzem Obywatelskim, wygraj konkurs „Tym żyje miasto” i zgarnij nagrody!
**
**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto