Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół użyczony wspólnocie greckokatolickiej. „Różnimy się tradycjami, ale należymy do jednego Kościoła”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Kościół na ul. Zielonej trafił już oficjalnie w ręce parafii greckokatolickiej w Lublinie. - Obok zapewnienia uchodźcom miejsca godnego życia warto również zatroszczyć się o ich potrzeby religijne – tłumaczy decyzję o użyczeniu świątyni metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

400 lat po męczeńskiej śmierci św. Jozafata kościół przy ul. Zielonej w Lublinie, którego jest on patronem, został w czwartek (16.11) użyczony parafii greckokatolickiej. O takich zamierzeniach archidiecezji lubelskiej „Kurier” pisał już kilka miesięcy temu jako pierwszy.

Jak podkreślił podczas czwartkowej uroczystości ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie archidiecezja lubelska użyczając kościół przy ul. Zielonej dla potrzeb duszpasterskich parafii greckokatolickiej w Lublinie wyraziła ogromną solidarność ze wspólnotą greckokatolicką, która w przeszłości i obecnie przezywa niezwykle trudny czas próby.

- Ten gest jest ogromnym wsparciem i uświadomieniem, że jesteśmy jedną wspólnotą. Różnimy się tradycjami, ale należymy do jednego Kościoła – podkreślił ks. Batruch, który odczytał akt użyczenia świątyni.

„W dzieje Lublina wpisane są piękne stronice posługi oraz współpracy osób i wspólnot kościelnych o tożsamości łacińsko-polskiej i bizantyjsko-ukraińskiej pokazujący ewangeliczny przykład budowania jedności Kościoła katolickiego w jego różnych tradycjach” – napisano w dokumencie.

Jak tłumaczy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, wśród powodów użyczenia były konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- W skutek barbarzyńskiego napadu Rosji na Ukrainę znacznie zwiększyła się obecność obywateli Ukrainy w naszym mieście. Obok zapewnienia uchodźcom miejsca godnego życia warto również zatroszczyć się o ich potrzeby religijne. Niech więc to święte miejsce służy sprawowaniu boskiej liturgii oraz integrowaniu się wokół własnego języka i kultury – powiedział abp Stanisław Budzik.

Kościół przy ul. Zielonej został wybudowany w 1786 r. jako cerkiew prawosławna przez greckich kupców działających w Lublinie. Po I wojnie światowej świątynia stała się własnością rzymskokatolickiej diecezji lubelskiej i nadano jej wezwanie świętego Jozafata Kuncewicza, który był unickim arcybiskupem połockim. Został zamordowany w Witebsku w listopadzie 1623 roku przez tłum niezadowolonych z jego działalności na rzecz unii brzeskiej.

- Mimo upływu wieków, ciągle do nas przemawia i jest dla nas wzorem niewzruszonej wiary, która nie cofa się i nie łamie nawet w obliczu największego cierpienia. Jest apostołem jedności Kościoła w jego wschodniej i zachodniej tradycji – przypomniał abp Stanisław Budzik.

Wtórował mu ks. mitrat Stefan Batruch.

- Przykład św. Jozafata zapalił w sercach grekokatolików ogień gorliwej wiary – podkreślił proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

W związku z przekazaniem kościoła wspólnocie greckokatolickiej do świątyni trafiły także relikwie jej patrona: dłoń św. Jozafata, którą na początku XX wieku od papieża Piusa X otrzymała księżna Maria Radziwiłłowa.

W czwartkowych uroczystościach w Lublinie wziął udział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik kościoła bizantyjsko-ukraińskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół użyczony wspólnocie greckokatolickiej. „Różnimy się tradycjami, ale należymy do jednego Kościoła” - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto