Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce poznamy ostateczny projekt przebudowy placu Litewskiego

redakcja
redakcja
Wojciech Nieśpiałowski/ Archiwum
– Mamy już wszystkie poprawki, o które zwróciliśmy się do projektanta – potwierdza Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta miasta. Uwagi dotyczyły m.in. korekty skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ul. 3 Maja, czy też użycia w dokumentacji nazw konkretnych produktów. – W przyszłym tygodniu zaprezentujemy projekt.

Jak blisko jest do rozpoczęcia przebudowy placu? – Najpierw musimy mieć pozwolenie na budowę – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Spodziewamy się, że uzyskamy je w drugiej połowie listopada.

Później wszczęta zostanie procedura przetargowa.

Wiadomo jednak, że przetarg nie zostanie rozstrzygnięty, dopóki miejscy radni nie zatwierdzą budżetu na przyszły rok. Pierwsze czytanie projektu budżetu zaplanowane jest na 18 listopada, zaś 19 grudnia Rada Miasta ma ostatecznie zatwierdzić listę przyszłorocznych wydatków. To pozwoli na wybór wykonawcy i zawarcie z nim umowy.

Faktyczne koszty przebudowy pokaże dopiero wynik przetargu.

Póki co magistrat szacuje, że na odnowienie placu trzeba będzie wydać ponad 30 milionów złotych.

Finał prac planowany jest na jesień przyszłego roku. Jedną z największych zmian będzie przedłużenie deptaka do skrzyżowania z ul. 3 Maja. Nie będzie go przecinać jezdnia biegnąca przedłużeniem ul. Kapucyńskiej, która – według wcześniejszych koncepcji – miała stanowić konieczną drogę pożarową do hotelu Europa. Droga taka wyznaczona zostanie od ul. Radziwiłłowskiej przez działkę UMCS przyległą do Wydziału Politologii, na co zgodził się już senat uczelni.

Projekt zakłada pozostawienie w dotychczasowych miejscach wszystkich istniejących pomników.

Na środku placu powstanie nowa, podświetlana fontanna sterowana elektronicznie. Tu, gdzie teraz jest plac zabaw powstanie przestrzeń dla artystów, miejsce dla dzieci będzie tuż obok.

Znajdujący się pod placem szalet miejski zostanie wyburzony i zbudowany na nowo, prowadzić do niego będzie winda dla niepełnosprawnych, do której będzie można wsiąść w niewielkim budynku na skraju placu.

Natomiast pomiędzy pomnikiem Unii Lubelskiej a budynkiem Wydziału Politologii ma powstać sieć spacerowych alejek.

Dominik Smaga

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto