Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wikipedia w edukacji. Jak korzystać z tego narzędzia w szkole? Projekty edukacyjne, które zmienią myślenie waszych uczniów

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wikipedia w edukacji? Oczywiście, że tak. Jak wykorzystać ją z uczniami? Pomysłów jest wiele.
Wikipedia w edukacji? Oczywiście, że tak. Jak wykorzystać ją z uczniami? Pomysłów jest wiele. geralt/Pixabay.com
W ostatnich latach w edukacji zaszły spore zmiany. Nie mówimy teraz o podstawie programowej czy liczebności klas, lecz o sposobie kształcenia. Mamy duże zaufanie do źródeł internetowych i chętnie z nich korzystamy. Jednym z nich jest Wikipedia, która właśnie dziś, 15 stycznia, obchodzi rocznicę powstania. Jak wykorzystać jej możliwości w szkole? Czy to dobre źródło informacji dla uczniów? Podpowiadamy, jak wykorzystać to źródło w edukacji.

Spis treści

Edukacja w świecie technologii

Czy nam się to podoba, czy nie technologia będzie się coraz bardziej rozwijać i towarzyszyć nam w coraz większym stopniu. Możemy to zaakceptować i czerpać garściami z jej możliwości lub też buntować się. Pokolenie dzisiejszych uczniów urodziło się w świecie, który my, dorośli, poznawaliśmy będąc już w miarę świadomymi ludźmi. Jeszcze nigdy dotąd nauka, wiedza nie były tak blisko ludzi, jak dziś. W związku z tym model nauczania również musi ulec zmianie. Uczenie się niektórych rzeczy po prostu przestaje mieć sens w momencie, gdy każdy z nas ma w kieszeni telefon, w którym może sprawdzić dokładnie każdą informację.

Oczywiście, samo uczenie się ma więcej celów niż tylko wiedza, uczenie się różnych zagadnień jest tylko drogą, a nie uczeniem się samym w sobie. Warto jednak zwrócić na to uwagę i mieć to z tyłu głowy, gdy prowadzimy zajęcia dla naszych uczniów.

Bazując na swoim doświadczeniu pracy jako nauczycielka, mogę powiedzieć, że dzisiejsi uczniowie mają kłopot z poszukiwaniem informacji i odróżnianiem tych sensownych od nieprawdziwych. Obserwując to, co dzieje się w przeróżnych grupach w mediach społecznościowych, widzę, że ludzie nie umieją szukać. Często można się natknąć na prośby o odpowiedź na najbardziej podstawowe pytania, których wyszukanie w Google potrwałoby 5 sekund. Trzeba się zastanowić, z czego bierze się ten problem i pracować nad tym, by dzisiejsi uczniowie potrafili wykorzystać potencjał internetu i sztucznej inteligencji.

Wikipedia - encyklopedia, o którą nikt nie prosił, a każdy potrzebował

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku. Oznacza to, że właśnie skończyła 23 lata, a dzisiejsi studenci urodzili się w czasie, gdy ona już istniała.

Wikipedia stanowi popularne źródło wiedzy i informacji, z którego miliony ludzi z całego świata korzystają każdego dnia. Dotyczy to zarówno wyszukiwania zwyczajnie ciekawiących nas zagadnień, jak i pomoc w edukacji szkolnej, czy nawet w działalności ogólnonaukowej - zaznacza w swoim artykule o ciekawostkach na temat Wikipedii, Anita Persona.

Dawniej Wikipedia traktowana była jako bardzo niepewne i niewiarygodne źródło wiedzy. Dziś, jej twórcy, kładą nacisk na to, by informacje zawierane w niej, choć tworzone przez zwykłych ludzi, były rzetelne.

Wikipedia to nie tylko artykuły, lecz także cały zbiór siostrzanych stron, które udostępniają informacje w różnym zakresie.

  • Wikimedia Commons, czyli magazyn ilustracji, zdjęć, plików multimedialnych;
  • Wikiźródła - tzw. wolna biblioteka, w której zbierane są wszystkie publikacje udostępnione w domenie publicznej lub na wolnej licencji;
  • Wikicytaty - baza cytatów;
  • Wikisłownik;

Jak wykorzystać Wikipedię na w edukacji?

Bardzo ciekawy pomysł na korzystanie i tworzenie Wikipedii został przedstawiony w webinarium Centrum Edukacji Medialnej, w którym o możliwościach tych narzędzi mówiła Maria Weronika Kmoch - członkini zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Ten webinar pokazuje, że te źródła możemy wykorzystać nie tylko szukając wiedzy, ale również tworząc informacje encyklopedyczne.

Tworzenie artykułów, analiza źródeł, nauka świadomego podejścia do informacji pomagają w rozpoznawaniu wiarygodnych przekazów. Praca nad wspólnym budowaniem bazy wiedzy może być fascynującym doświadczeniem, które angażuje uczniów. To także doskonała okazja do nauki odpowiedzialności za publikowane treści i zasad etyki dziennikarskiej. Ten innowacyjny sposób nauczania przygotuje młodzież do wyzwań współczesnego świata - czytamy w opisie szkolenia.

To pomysł, który można zrealizować na różnych przedmiotach i osiągnąć w ten sposób różne efekty. Tworzenie historii, dzielenie się z innymi swoją wiedzą, pracą może być motywujące i inspirujące dla uczniów.

Warto wziąć pod uwagę dołączenie do programu Projektów Szkolnych i Akademickich. Niektóre szkoły już dołączyły i wraz z uczniami, czy to w ramach obowiązkowych zajęć, czy też w czasie zajęć rozwijających, wspólnie tworzą encyklopedię.

Możliwości jest naprawdę wiele. Warto każde to źródło przejrzeć dogłębnie i sprawdzić, co dla danego przedmiotu będzie inspirujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wikipedia w edukacji. Jak korzystać z tego narzędzia w szkole? Projekty edukacyjne, które zmienią myślenie waszych uczniów - Strefa Edukacji

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto