Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W schronisku przybywa coraz więcej gadów

Anna Jasińska
Anna Jasińska
W Lublinie maleje liczba interwencji związanych z egzotycznymi zwierzętami – informuje dyrektorka schroniska. Właściciele gadów coraz częściej odwożą pupili ulicę na Metalurgiczną, zamiast porzucać je bezmyślnie na ulicy.

- W tej chwili jest u nas ponad siedemdziesiąt zwierząt egzotycznych – mówi Bartek Gorzkowski ze schroniska dla bezdomnych zwierząt przy Metalurgicznej. – Cieszy nas fakt, że coraz więcej lublinian wie o tym, że zamiast pozbywać się gadów w okrutny sposób, mogą przywieźć je do nas. Zaczyna jednak brakować miejsca i warunków, by odpowiednio zaopiekować się tymi stworzeniami – dodaje.

Pracownicy placówki na własną rękę przystosowali jedno z pomieszczeń na terenie schroniska tak, by mogło spełniać warunki prowizorycznego egzotarium.

Żyją tam różne gatunki legwanów, węży, jaszczurek, żółwi i żab. – Wśród nich jest też kilka węży, które dla człowieka mogłyby okazać się niebezpieczne – wyjaśnia Gorzkowski. – Nie są to jednak profesjonalne warunki do przechowywania tego typu zwierząt. Dlatego zależy nam na tym, by jak najszybciej powstało specjalistyczne egzotarium – uważa Bożena Kiedrowska, dyrektorka schroniska. Budowa budynku ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Pracownicy i wolontariusze schroniska przygotowują się do tego profesjonalnie.

Kilka dni temu wrócili z jedenastodniowego szkolenia w Berlinie, dotyczącego opieki nad egzotycznymi zwierzętami. - Dziewięćdziesiąt godzin wykładowych i intensywne zajęcia terenowe w berlińskich ogrodach ZOO dały zdrowo popalić, ale grupa wróciła zadowolona z nowych doświadczeń i zdobytej wiedzy. Pełni nowych pomysłów już zaczynajmy wprowadzać je w życie. – mówi Gorzkowski. Pracownicy schroniska nawiązali współpracę między innymi z łódzkim ogrodem zoologicznym. Liczą na to, że już wkrótce będą mogli opiekować się gadami w nowym, przygotowanym do tego budynku. – Chcemy, aby jeszcze w tym miesiącu ruszyły pierwsze prace związane z budową egzotarium. – informuje Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska. Joanna Niedziałek, zastępca dyrektora Wydziału Remontów Budynków dodaje: - Wystąpiłam o uwzględnienie tej inwestycji w budżecie miasta na przyszły rok. Być może już na przełomie listopada i grudnia dowiemy się, jaka będzie to kwota.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto