MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W czwartek startuje Jarmark Jagielloński w Lublinie

Kamil Kudyba
Infografika Agnieszka Sulimierska, fot. Jacek Babicz
Już w czwartek lubelskie Stare Miasto opanują rzemieślnicy, artyści ludowi, rycerze i wystawcy. Tych ostatnich będzie przeszło 250. Na ok. 200 stoiskach będą prezentować zarówno regionalne potrawy i napitki, ozdoby, obrazy, rzeźby i inne cuda.

Jedna z naszych Czytelniczek powiedziała nam, że będzie szukać stoiska z litewską ceramiką. Jej zdaniem najlepszą na świecie. - Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - odpowiada Karolina Waszczuk, koordynatorka programowa Jarmarku Jagiellońskiego. - Szczególnie ciekawie zapowiada się stoisko z ozdobami i ceramiką z Maroka, nasz jarmarkowy rodzynek. Oprócz tego będzie można kupić, lub tylko podziwiać, plecionki, obrazy, płaskorzeźby czy też wyroby ceramiczne praktycznie z każdego regionu Polski, a także z Litwy czy Ukrainy.

Na straganach i w specjalnie przygotowanych chatkach nie może zabraknąć specjałów kulinarnych. Wybór będzie ogromny. Od domowych szynek, poprzez chrupiące sękacze i tradycyjne przetwory, po wyrabiane w staropolski sposób lizaki.

Niestety, do Lublina nie „przypłynie” zapowiadana wcześniej siedmiometrowa litewska łódź z różnego rodzaju rybami. - Ale w zamian Litwini przyjadą do nas z kogucikiem, wykonanym podobnie jak nasza kura, czyli z metalu i miedzi. Trudno nam powiedzieć jaka będzie jego rola, ale zostaliśmy zapewnieni, że zrobi na jarmarku kilka niespodzianek - zapowiada Waszczuk. Jak się wstępnie dowiedzieliśmy, wnętrze miedzianego koguta będzie skrywać litewskie przysmaki, którymi będą częstowani uczestnicy jarmarku.

Jednak to nie jedzenie będzie największą atrakcją imprezy. Swój kunszt na oczach publiczności będą prezentować rzemieślnicy i artyści. - Szczególnie polecam pana Stanisława Koguciuka, artystę uprawiającego „malarstwo naiwne”. Jego dzieła są urzekająco piękne i naprawdę niewielu jest już takich artystów - zachęca Karolina Waszczuk. Oprócz wirtuozów pędzla, na jarmarku będziemy mogli podziwiać bardziej „konkretne” zawody. Kowala na przykład.

Zainteresowani będą mogli również wziąć udział w warsztatach poświęconych ginącym zawodom, takim jak: garncarstwo, malowanie na szkle, przędzenie na kołowrotku, pisankarstwo. Będzie też nauka średniowiecznych i ludowych tańców. Miłośnicy muzyki będą mogli nauczyć się grać na tak tradycyjnych instrumentach jak suka biłgorajska czy bębenek obręczkowy.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji artystycznych, od występów zespołów folklorystycznych, przez Festiwal Opowiadaczy, a na pokazach sokolnictwa i walkach rycerskich kończąc.

Jarmark Jagielloński 2010. Tu kupisz marokańską ceramikę i staropolską szynkę

Bramowa - m.in. garncarstwo z Czarnej Wsi Kościelnej, miody, sękacze, rzeźba ludowa, instrumenty – okaryny, plecionkarstwo

Złota - m.in. rzeźba, plastyka obrzędowa, koronka, haft, haft łowicki, papier czerpany, miody, garncarstwo bolimowskie, kowalstwo, ceramika bolesławiecka

Archidiakońska - m.in. oscypki, zabawki ludowe, miody z Roztocza, kowalstwo, garncarstwo, swojskie przetwory, pierniki litewskie, chleb ze smalcem

Plac po Farze - m.in. tradycyjna kuchnia litewska, zabawki ludowe, korale z bursztynu, chleb ze smalcem, rzeźba , koronka, haft, miody (napój miodowy molo molo), snycerka, kowalstwo, plecionkarstwo, swojskie wędliny

Rynek Główny - na Rynku Głównym skupione będą stoiska twórców z Ukrainy, Białorusi, Polski. Znaleźć tu można m.in. różnego rodzaju produkty – rzeźbę, malarstwo, wyroby z wikliny, garncarstwo – m.in. z Huculszczyzny, tkactwo (tkane chodniki) plecionkarstwo, plastykę obrzędową, instrumenty ludowe – dudy, kaszę gryczaną na liściu kapusty, macę, wyroby kuchni średniowiecznej – m.in. podpłomyki, boczek z cebulką, ceramikę z Maroka. Będzie mennica z wybijanymi na jarmarku monetami i wiele wiele innych.

Warsztaty – tkactwa, garncarstwa, koronki klockowej, plecionkarstwa, przędzenia na kołowrotku, malarstwa na szkle, robienia pisanek, pająków,

Grodzka - m.in. drukarnia średniowieczna, kwas chlebowy, garncarstwo, rzeźba, swojskie wędliny, kowalstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto