Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Jagielloński już trwa! Oto najciekawsze wydarzenia [PROGRAM]

Redakcja
Już widać rozstawione drewniane kramy, jeździ złota kura, w powietrzu czuć zapach miodu. To znak, że Jarmark Jagielloński ponownie zagościł w Lublinie. W tym roku motywem przewodnim jest pszczelarstwo.

Jarmark Jagielloński. Oto najciekawsze wydarzenia [PROGRAM]

Wokół kury - parada
Wędrując ulicami Starego Miasta, kilka razy dziennie, odnajdziemy paradę towarzyszącą przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego. Każde spotkanie tego żywiołowego korowodu to okazja do zobaczenia widowiska okraszonego dużą dawką humoru, akrobatyki i żonglerki, a wszystko to w wykonaniu niezawodnych artystów Fundacji Sztukmistrze. Muzyczną energię parady stworzy Orquestrina Trama z Hiszpanii.

Piątek-niedziela, stare miasto, godz. 11.00, 13.00, 15.00, 19.00

Jarmarkowe Podwórko - plac zabaw tradycyjnych
Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Jedne drewniane, naturalne, jak klocki Mubabao uruchomią wyobraźnię do tworzenia niesamowitych budowli, inne pomalowane w tradycyjne wzory, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej. Specjalne stoły do gry w pchełki, tory do zabawy w kapsle, gra w gumę, przeciąganie na drewnianej beczce, hacele, drewniana karuzela, tradycyjne ludowe zabawki, takie jak klepoki czy kurki na pochylni wypełnią czas pobytu na Jarmarkowym Podwórku.

Piątek-niedziela, błonia pod zamkiem, godz. 11.00-19.00

Re:tradycja - koncert
To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. Na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpi m.in. Dorota i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, czy też Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody. Zobaczymy też Adama Bałdycha i Krzysztofa Dysa, grających muzykę radomską wspólnie z Kapelą Jana Kmity. Monika Brodka zmierzy się natomiast z muzyką z Beskidu Żywieckiego. Wystąpi wspólnie z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.

Piątek, dziedziniec Zamku Lubelskiego, godz. 19.30

Potańcówki
Podczas Jarmarku nie zabraknie oberków, mazurków, podróżniaków czy polek. Przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych, wirując przy akompaniamencie ludowych melodii. Tradycyjne dźwięki będą przez cały Jarmark zapewniać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego oraz liczne kapele.

Piątek-niedziela, plac dominikański, godz. 21.30

Zabawkotwórstwo - warsztaty
Podczas otwartych warsztatów każdy chętny będzie mógł nauczyć się tradycyjnych technik wykonywania zabawek dla dzieci.

Piątek, Strefa Stokrotki, Błonia pod Zamkiem, godz. 15.00 - 16.00 oraz 18.00 - 19.00

Miasto Pszczół - kino
Sześcioletni Olivier i jego przyjaciele podążają za pszczelarzem, by poznać życie pszczół miodnych. W filmie skierowanym do najmłodszej widowni pokazany jest świat pszczół - ich ciężka praca wśród kwiatów, hierarchia w organizacji oraz sekrety, które skrywa ciemny ul. Dzieci dowiedzą się, że tylko królowa składa jaja - nawet do 2000 dziennie w okresie największego rozwoju. Zobaczą także larwy, pszczoły pielęgniarki, sprzątaczki, woszczarki, strażniczki oraz trutnie - męskie osobniki w ulu.

Sobota, Warsztaty Kultury, godz. 11.00

Trys Keturiose - Pieśni pszczół
Zespół Trys Keturiose wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej, jest różnorodne użycie interwałów, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów i równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów. Grupa ma duże doświadczenie w pieśniach ludowych, lecz nie naśladuje nagrań archiwalnych, ale raczej próbuje zachowywać autentyczny kolor dźwięku sutartines. Artystki starają się zrozumieć archaiczny język oraz doświadczyć głębokiego przeżycia duchowego.

Niedziela, Bazylika oo. Dominikanów, godz. 14.00

Miodem płynące - wystawa
Lubelska odsłona wystawy „Miodem płynące” to opowieść o pięknie, szlachetnej materii, mistycznych owadach i doskonałości natury. Artysta w wysublimowany sposób przetwarza wątki związane z życiem i światem pszczół, jednak idea projektu wykracza daleko poza estetyczne doznania. Porcelana, która stanowi główny materiał instalacji, nawiązuje do szlachetności i doskonałości struktur, budowanych przez owady. Jednocześnie zwraca uwagę na „kruchość” gatunku pszczół, wyzyskiwanego i niszczonego przez człowieka.

Piątek-niedziela, Galeria Gardzienice, godz. 11.00 - 18.00

Zwiedzanie Starego Miasta
Jak co roku uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego będą mogli wybrać się na spacer po Starym Mieście w towarzystwie przewodnika. Wymarsz tylko o pełnych godzinach.

Piątek-niedziela, Plac Łokietka, godz. 11.00 - 15.00

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jarmark Jagielloński już trwa! Oto najciekawsze wydarzenia [PROGRAM] - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto