Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj dziś na ZOMO

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Inscenizacja walki ulicznej z plutonem ZOMO, koncerty, plenerowa projekcja filmu o grudniu ’81, układanie krzyża ze zniczy. W ten sposób lublinianie upamiętnią wprowadzenie stanu wojennego.

Kiedy? Dziś w centrum Lublina. Obchody rozpoczną się o godzinie 13.00 koncertem piosenki niezależnej w wykonaniu zespołu z Gimnazjum nr 1 w Teatrze Lalki i Aktora im. H.Ch. Andersena przy ul. Dominikańskiej 1. Zaraz potem uczniowie I LO im. St. Staszica przedstawią sztukę teatralną o pacyfikacji kopalni „Wujek” z 16 grudnia 1981r. pt. „Okno z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską”.
W ramach obchodów rocznicowych o godzinie 15.00 w kościele oo. Jezuitów zostanie odprawiona msza św., a zaraz po niej uczestnicy złożą wieniec przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

Demonstranci i zomowcy, w których role wcielą się uczestnicy OHP z Lublina i Radzynia Podlaskiego oraz studenci z NZS KUL ruszą o godzinie 16.15 ulicą Królewską w kierunku placu Litewskiego. – Będą uzbrojeni w tarcze, hełmy, transparenty i flagi „Solidarności” – zdradza Piotr Gawryszczak, wojewódzki komendant OHP. – Nie będzie rzucania kamieniami, ani lania wodą, ale będą petardy.

Na placu Łokietka odbędzie się inscenizacja walki ulicznej demonstrantów z uzbrojonym plutonem ZOMO.

Druga rozegra się na końcu deptaka około godz. 16.30. Potem wszyscy przeniosą się na plac Litewski, gdzie ze zniczy zostanie ułożony krzyż przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Lublinianie obejrzą na powietrzu 15 minutowy film o Grudniu ’81 i wysłuchają koncertu lubelskiego barda Mikołaja Giszczaka.

Na placu stanie także stoisko nielegalnej drukarni wyposażone w powielacz i matrycę z tamtego okresu. Metodą sitodruku drukowany będzie napis „Solidarność”. Organizatorzy akcji rozdadzą gapiom informacje o 13 grudnia 1981 r. i kopie ulotek przygotowane przez lubelski IPN. Ostatnia inscenizacja o godz. 17.40.

- Happening przypomni dawne, trudne czasy – mówi Gawryszczak. – Ma być lekcją historii, która zapadnie młodzieży w pamięć.

Organizatorami są m.in. Lubelska Wojewódzka Komenda OHP, Wydział Kultury oraz Oświaty i Wychowania UM Lublin, Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Wszyscy proszeni są o przyniesienie ze sobą małych zniczy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto