Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Wystawa poświęcona kolarstwu i kolarzom w przedwojennym Lublinie

Redakcja
Od kilkunastu dni w sali Muzeum UMCS, mieszczącej się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Radziszewskiego, czynna jest interesująca wystawa, pt. „Kolarstwo w międzywojennym Lublinie”.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało staraniem Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu, które dla potrzeb wystawy udostępniło część swoich zasobów. W większości są to eksponaty, które prezentują tematykę lubelskiego kolarstwa i jego międzywojenne tradycje, a przekazane zostały przez panią Maję Lambert-Zamorowską oraz miejskie Muzeum w Lublinie.

- Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu powstało w maju bieżącego roku – przypomina rzecznik prasowy UMCS Magdalena Kozak-Siemińska - dzięki umowie zawartej pomiędzy rektorem Uniwersytetu a Prezydentem Miasta Lublin. Głównym zadaniem Centrum jest ratowanie pamięci o wspaniałej historii lubelskiego sportu, m.in. poprzez zbieranie i opracowywanie dokumentacji, pamiątek klubów sportowych, stowarzyszeń i przede wszystkim - osób prywatnych, które w przyszłości stanowić będą bazę do założenia wirtualnego muzeum sportu.

Można zobaczyć na niej zdjęcia z przedwojennych wyścigów, zwanych także biegami, autentyczny rower z tamtych czasów, oryginalne trofea z zawodów odbywających się zarówno na szosie, jak i na torze na cyklodromie, dyplomy, listy startowe i nagrodzonych zawodników. Podziwiać można także ponad 50 fotografii cyklistów, kołowników, kolarzy oraz kibiców i zwykłych „gapiów”. Większość z nich nigdy nie była jeszcze publikowana, a na wystawie znalazły się w dużej mierze dzięki pochodzącej z rodziny kultywującej kolarskie tradycje Mai Lambert-Zamorowskiej. Sporą część eksponatów udostępniło również Muzeum Lubelskie, które stało się ich właścicielem po rozwiązanym w latach 80. ubiegłego stulecia Muzeum Sportu Lublina.

Swego rodzaju indywidualnymi bohaterami wystawy są ojciec i syn Lambertowie – Józef oraz Tadeusz.

- Przodkowie Józefa Lamberta (1875-1944) przybyli do Polski wraz z wojskami Napoleona Bonapartego – informuje szef Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS prof. Dariusz Słapek. – Pan Józef był z zawodu nauczycielem, uczył wychowania fizycznego. Tu też znajdowało się źródło jego sportowych zainteresowań – był on nie tylko cyklistą, ale także gimnastykiem i ciężarowcem, aktywnie działał w Lubelskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Jednakże wprost uwielbiał kolarstwo, które traktował jako świetną formę spędzania wolnego czasu. Zaszczepił ją również swojemu synowi – Tadeuszowi. Miał niemałe zasługi w organizowaniu ruchu kolarskiego w regionie, wyścigów szosowych i torowych na cyklodromie. Był także sędzią kolarskim i jednym z organizatorów I Biegu Dookoła Polski w 1928 roku, którego pierwszy etap, prowadzący z Warszawy, kończył się właśnie w Lublinie. Józef Lambert uprawiał sport prawie do końca swojego życia – dodaje Dariusz Słapek.

Przedwojenne Biegi Dookoła Polski, zainicjowane w 1928 roku, są protoplastą dzisiejszego corocznego Tour de Pologne.

- Syn Józefa – Tadeusz Lambert (1906-1986) był z zawodu ekonomistą i handlowcem, absolwentem lubelskiego Liceum Handlowego im. Vetterów – uzupełnia szef LCDHS Dariusz Słapek. - Zamiłowanie do kolarstwa odziedziczył po ojcu i od najmłodszych już lat jeździł na rowerze. Odnosił liczne sukcesy w wyścigach szosowych i torowych, wziął udział w I Biegu Dookoła Polski, reprezentując Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Zajął w nim jednak odległe 38. miejsce, ale zmagając się z kontuzją. Na jednym z etapów pomógł koledze przy zakładaniu dętki i opony, przez co minął metę na jeszcze bardziej odległej pozycji. Ale ten uczynek dostrzeżony został przez sędziów imprezy i pan Tadeusz uzyskał nagrodę fair play – dodaje Dariusz Słapek.

Wystawa w Muzeum UMCS zasługuje na uwagę i odwiedzenie jej. Potrwa do końca bieżącego tygodnia.

Wystawa odbywa się pod patronatem prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz rektora UMCS prof. dr. hab. Stanisława Michałowskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto