Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Skarby za 2 miliony euro znalezione podczas badań Grodów Czerwieńskich

redakcja
redakcja
Archeolodzy z lubelskiego UMCS po raz pierwszy pokazali skarby, ...
Archeolodzy z lubelskiego UMCS po raz pierwszy pokazali skarby, ... Jacek Świerczyński
Archeolodzy z lubelskiego UMCS po raz pierwszy pokazali skarby, które znaleźli w trakcie badań Grodów Czerwieńskich w Czermnie w pow. tomaszowskim. Podobno precjoza są ubezpieczone aż na 2 mln euro.

Kosztowności zostały znalezione wiosną. Ale dopiero wczoraj lubelscy archeolodzy się nimi pochwalili i opowiedzieli o kulisach znaleziska – na specjalnym posiedzeniu Senatu UMCS.

Odkrycie zawdzięczamy Arturowi Troncikowi i Marcinowi Piotrowskiemu, kierującemu projektem w Czermnie z ramienia Instytutu Archeologii UMCS. – To absolutnie wyjątkowa sytuacja – mówi Marcin Piotrowski. – Znalezienie skarbu w trakcie wykopalisk zdarza się niezwykle rzadko. My znaleźliśmy aż dwa, w odległości ok. 20 metrów. Jeden w ziemi, drugi w zakopanym naczyniu ceramicznym.

Łącznie to ponad 40 sztuk biżuterii: bransolety, kołty, nausznice, pierścienie.

Głównie ze srebra, niektóre zdobione kamieniami szlachetnymi. – I to srebra najwyższej próby – podkreśla Piotrowski. – To przemyślane prace złotników, precyzyjne zaprojektowane i wykonane. Poszczególne elementy zostały zrobione z metali o różnym składzie. To przykład wybitnej ruskiej sztuki złotniczej.

Precjoza należały do rządzących grodem w Czermnie (od XI do XIV wieku należał do Książąt Ruskich). Skarby zostały ukryte w trakcie najazdu wojsk tatarskich na Grody Czerwieńskie w połowie XIII wieku. – Poddano je kosztownym, pracochłonnym i mozolnym zabiegom konserwatorskim i szczegółowym badaniom specjalistycznym – mówi prof. Andrzej Kokowski, szef Instytutu Archeologii UMCS. Pieniądze dał UMCS, ale także uczelnie i instytuty z Niemiec i Danii. Dopiero ich wyniki pozwoliły określić wartość znaleziska.

Tej naukowcy nie zdradzają. – Nie pozwala na to umowa z ubezpieczycielem. Ale to jest naprawdę kosmos – ucina prof. Kokowski. Nieoficjalnie wiadomo, że precjoza zostały ubezpieczone na 2 mln euro czyli ok. 9 mln zł.

Skarby trafią do Muzeum im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, które jest ich prawnym właścicielem. Na wystawie będzie je można zobaczyć dopiero w przyszłym roku. – Na jesień szykujemy wystawę z okazji 50-lecia muzeum. Jej częścią będą zapewne znaleziska z Czermna – zapowiada Eugeniusz Hanejko, dyr. muzeum. W kolejce do ich pokazania czekają już Niemcy i Włosi.


Czytaj także:

Badania archeologiczne na terenie obwodnicy Lublina po polsku...w zimie (artykuł Dziennikarza Obywatelskiego)
Remont Centrum Kultury w Lublinie: Archeolodzy natrafili na skarby
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto