Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Ruszają Dni Kultury Bałkańskiej (program)

Redakcja
Taką nazwę nosi dwudniowa impreza, która we wtorek i środę będzie odbywać się pod honorowym patronatem rektora UMCS prof. dra hab. Andrzeja Dąbrowskiego w pomieszczeniach Wydziału Humanistycznego.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Celem imprezy jest prezentacja podstawowych elementów i bogactwa kultury bałkańskiej, spotkanie z jej przedstawicielami.

- Bałkanistyka uruchomiona została w tym roku akademickim – informuje główny pomysłodawca i realizator projektu prof. Petar Sotirov, kierownik Zakładu Słowianoznawstwa w Instytucie Filologii Słowiańskiej. - Jako pierwszy po tej stronie Wisły nowy tego typu kierunek studiów. - Cieszy się ona dużym powodzeniem i skierowana jest do wszystkich studentów UMCS studiów II stopnia różnych kierunków.

Otwarcie Dni Kultury Bałkańskiej nastąpi o godz. 10.00 w Małej Auli Wydziału Humanistycznego.

Dużą atrakcją będą śpiewy bizantyjskie w wykonaniu Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Anisimowicza. Jego założycielem i dyrygentem jest muzykolog bizantyjski Marcin Abijski, absolwent Ateńskiego Konserwatorium Narodowego i Uniwersytetu Ateńskiego, związany jest z prawosławnym Monasterem Męskim w Supraślu. Chórzyści z Podlasia za cel obrali sobie odrodzenie XVI-wiecznego śpiewu liturgicznego tego właśnie monasteru oraz odtworzenie jego praktyki wykonawczej.

Następnie, pod nazwą „Barwy Bałkanów”, będą miały miejsce prezentacje przedstawicieli uniwersytetów z Bułgarii, z Serbii oraz specjalności bałkanistyka z UMCS.

Na godz. 11.45 w foyer Wydziału Humanistycznego przewidziane jest otwarcie wystawy plakatu „Cyrylica – nowy alfabet Unii Europejskiej”. Wszystkie eksponaty udostępnione zostały przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.

O godz. 12.15 zaś, przy pomniku patronki uniwersytetu rozpocznie się, najbardziej „smaczny” punkt programu.

Będą to pokazy kuchni bałkańskiej połączone z warsztatami gotowania oraz z degustacją. Po prawie dwugodzinnych rozkoszach dla podniebienia organizatorzy zapraszają ponownie do Małej Auli, gdzie będą miały miejsce pokazy filmowe w ramach „Współczesnego kina bałkańskiego”. Ścieżka dialogowa obrazu tłumaczona będzie przez lubelskich studentów bałkanistów. Ten punkt programu przewidziany jest na godz. 14.00-16.30. Zaś później będzie miała miejsce dyskusja na temat zaprezentowanego filmu.

- O godz. 18.00 w tym samym miejscu rozpoczną się półtoragodzinne Bałkańskie Warsztaty Folklorystyczne – dodaje prof. Petar Sotirov – Zaplanowaliśmy je jako jednocześnie pokazy i naukę muzyki oraz tańców bałkańskich. – Naszą gwiazdą wieczoru jest polsko-ukraińska grupa Čači Vorba, specjalizująca się w żywiołowym konglomeracie muzyki bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej. W wykonaniu artystów usłyszymy akustyczną fuzję nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej, etnicznej, jazzu i innych gatunków muzyki, wykonywanej na tradycyjnych instrumentach akustycznych. Grupa przetwarza ludowe melodie Romów, Rumunów, Słowian Południowych, Greków oraz narodów Bliskiego Wschodu.

Zaraz po zakończeniu warsztatów folklorystycznych, o godz. 19.30 w sali obrad Rady Wydziału, rozpocznie się ostatni wtorkowy punktu programu - wieczór literacki, którego gościem będzie serbski pisarz Vidan Nikolić, profesor Uniwersytetu w Kragujewac.

Następnego dnia, we środę, o godz. 9.30 w s. 24 B Wydziału Humanistycznego odbędzie się panel dyskusyjny nt. „Czym są dzisiaj Bałkany”.

Wezmą w nim udział przedstawiciele uczelni krajów bałkańskich, studenci lubelskiej bałkanistyki, a także członkowie Koła Naukowego Studentów Bułgarystów.

Wstęp na wszystkie imprezy odbywające się w ramach Dni Kultury Bałkańskiej jest bezpłatny.

Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto