Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Rektor podpisze umowę z Ukrainą i Chinami

Redakcja
W piątek, 12 października, o godz. 14:30 w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS zostanie podpisana umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Lwowską Narodową Akademią Sztuki we Lwowie oraz Międzynarodowym Centrum Sztuki w Handzhongu „Art. Museum” (Chiny).
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Sygnatariuszami porozumienia będą: rektor UMCS dr hab. Stanisław Michałowski, przewodnicząca Rady Senatu LNAS prof. Zenobia Tkanko oraz honorowy dyrektor MCS w Handzhongu „Art Museum” (Chiny).

- Strony podpisują umowę w celu prowadzenia wymiany akademickiej oraz podjęcia współpracy w dziedzinie nauki, kultury i edukacji – informuje Aneta Śliwińska z Biura Prasowego UMCS. – Będą również prowadziły wspólne prace badawczej i dydaktyczne, wymieniały się informacjami, materiałami, publikacjami naukowymi w dziedzinach pozostających w sferze zainteresowania stron. Umowa przewiduje również wymianę pracowników naukowo-dydaktycznych, głównych pracowników uniwersyteckiej administracji oraz studentów.

Na uroczystość zaproszonych zostało wielu znakomitych gości, m.in.: dziekan Wydziału Artystycznego UMCS prof. sztuk plastycznych Artur Popek, dziekan Wydziału Wzornictwa LNAS we Lwowie R. Studnicki i kierownik Wydziału Projektowania Odzieży na tejże uczelni A. Korowicki, zastępca dyrektora Chińsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia ds. Nauki i Sztuki Guo Kai oraz były wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski.

Również dzisiaj o godz. 17, jako impreza towarzysząca temu wydarzeniu, w lubelskim Trybunale Koronnym odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i grafiki He Shuifa.

- Artysta ukazuje pełen bogactwa i piękna świat sztuki Dalekiego Wschodu, którego tajemnicę warto odkrywać – wyjaśnia Aneta Śliwińska. - Twórczość He Shuifa to różnorodność natury. Z nią artysta czuje się nierozerwalnie związany, z niej też czerpie natchnienie i spokój wewnętrzny. Jego swobodne operowanie plamą malarską, brak konturu daje poczucie nieograniczonej wolności. W zamyśle autora przestrzeń bieli w kompozycji obrazu podkreśla istotę, piękno i nadane przez chińską kulturę, jak i przez niego samego, znaczenie „portretowanej” przyrody.

- Mimo że artysta tworzy w tradycyjnym formalno-ideowym nurcie malarstwa chińskiego, to jego sztuka jest na wskroś indywidualna – dodaje Śliwińska. - Jest ona autentycznym wyrazem potrzeby tworzenia. Rozwijana od wczesnych lat życia pasja twórcza He Shuifa, zgłębianie natury, dało podłoże dla jego nowatorskich kreacji artystycznych. Za pomocą takich tradycyjnych środków, jak atrament, kolor, pędzel (tzw. szczotka), cienkie papierowe lub jedwabne podłoże malarskie, twórca prezentuje samego siebie, swoją postawę wobec życia. A witalnością kreski podkreśla on zachwyt nad cudem natury, swobodą ruchu pędzla – swój ekspresyjny, nieskrępowany temperament twórczy.

Wizyta gości z dalekiego Państwa Środka i Ukrainy jest kolejnym dowodem na rozwój międzynarodowej współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zarówno w sferze naukowej, dydaktycznej, jak i kulturalnej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto