MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS opiekuje się najmłodszymi neofilologami (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Redakcja
Kształcenie dobrego specjalisty powinno rozpoczynać się jeszcze przed studiami. I to na długo! Z takiego założenia wychodzi Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski uważa, że by zatrzymać naszą młodzież w Lublinie, trzeba ją zachęcać do studiowania na rodzimych uniwersytetach.

Dlatego też uczelnia sukcesywnie podpisuje umowy z lubelskimi szkołami ponadpodstawowymi.

– Najważniejsza jest mocna promocja uczelni. Z tego powodu już zawarliśmy i nadal zawierać będziemy porozumienia z placówkami oświatowymi – zapewnia rektor Dąbrowski.

UMCS wierzy, że umowami patronackimi nad szkołami uda się mu przełamać złą passę.

Wierzy w to również część placówek oświatowych, zawierając umowy z poszczególnymi wydziałami UMCS - z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi (od października jednostka została podzielona na 2 odrębne wydziały: Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej), z Wydziałem Fizyki, Wydziałem Chemii, Wydziałem Politologii, a także z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii oraz z największym na UMCS - Wydziałem Humanistycznym.

I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem szkoły postępują w tym momencie tak, jak większość renomowanych placówek edukacyjnych w naszym kraju.

Od ponad trzech lat władze Instytutu Filologii Słowiańskiej wspierane przez dziekana Wydziału Humanistycznego oraz lubelskie Kuratorium Oświaty opiekują się wybranymi szkołami ponadgimnazjalnymi w województwie lubelskim - pomagają w nauczaniu języka rosyjskiego i promocji kultury naszego wschodniego sąsiada.

Działania te są wielokierunkowe i długofalowe, w postaci tzw. umów patronackich i skierowane do szkół we współpracy uczelni z władzami oświatowymi i samorządowymi.

IFS umożliwia nauczycielom i uczniom szkół dostęp do biblioteki, zaprasza do udziału w organizowanych przez siebie imprezach naukowych i kulturalnych. Uczniowie mogą współpracować ze studenckimi kołami naukowymi, działającymi przy IFS. Pracownicy naukowi i dydaktyczni UMCS prowadzą szkolenia dla nauczycieli języka rosyjskiego, którzy mogą podwyższać kwalifikacje na kursach w Rosji. UMCS do szkół objętych patronatem wysyła zaproszenia na obozy naukowe dla młodzieży szkolnej i studenckiej. Dużą rolę odgrywa tu działające przy UMCS Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej oraz współpraca z rosyjską fundacją „Russkij Mir”.

Pierwszą szkołą, z którą IFS podpisał umowę patronacką jeszcze w kwietniu 2008 roku, było I LO im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, a następną - Zespół Szkół w Woli Uhruskiej. Potem objęto patronatem III Liceum im. Gen. Władysława Andersa w Chełmie i LO im. ONZ w Biłgoraju, rok temu zaś II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie. Od tego roku pod patronatem IFS uczy się języka rosyjskiego młodzież w VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie oraz w LO im. Aleksandra Zawadzkiego w Wisznicach.

W ubiegłym tygodniu przy ul. Wyścigowej w Lublinie odbyło się podpisanie ósmej z kolei, a jednocześnie drugiej w Lublinie umowy patronackiej pomiędzy Instytutem Filologii Słowiańskiej UMCS a Zespołem Szkół nr 3.

- W długiej historii szkoły, od jej powstania w 1921 roku, poprzez burzliwe okresy w dziejach naszego kraju, zawsze nauczaliśmy języka naszych wschodnich sąsiadów – wyjaśnia wicedyrektor szkoły Irena Korzeniowska, rusycystka z wykształcenia. – Przeżyliśmy fascynację językiem angielskim, nigdy jednak z programu nauczania nie usunęliśmy języka rosyjskiego, choć mieliśmy pewne trudności z rekrutacją do klas, w których rosyjski był drugim językiem. W naszej szkole uczniowie zawsze chętnie uczyli się języka sąsiadów, a nawet zabiegali, często razem z rodzicami, o możliwość uczenia się tego przedmiotu przez tworzenie grup międzyoddziałowych. Na pewno miały na to wpływ wysokie wyniki z języka rosyjskiego, uzyskiwane przez naszych maturzystów na egzaminie zewnętrznym.

W ramach współpracy patronackiej pomiędzy IFS a lubelskim Kuratorium Oświaty wprowadzane są do liceów i gimnazjów klasy dwujęzyczne, gdzie określone przedmioty będą prowadzone w języku rosyjskim przez nauczycieli natywnych.

Powoli organizowane są także klasy z rozszerzonym programem nauczania języka naszych wschodnich sąsiadów (6 godzin tygodniowo). Uczniowie z tych klas będą zdawali odrębne egzaminy i otrzymają dyplom potwierdzający znajomość języka (w tym np. języka biznesu, turystyki) i kultury rosyjskiej. Absolwenci takich klas będą mieli wolny wstęp na filologię rosyjską, rosjoznawstwo, slawistykę. W ramach studiów na innych kierunkach będą oni mogli być zwolnieni z lektoratu języka rosyjskiego.

Nie zapomniano także o kadrze pedagogicznej, której dydaktycy z ISF będą pomagali w opracowaniu programów nauczania. Dla nauczycieli zostaną organizowane cykliczne warsztaty metodyczne języka rosyjskiego. Dotyczyć to będzie również pedagogów, którzy nie mają możliwości obecnie uczyć tego przedmiotu w szkole. Pracownicy Instytutu biorą też pod uwagę, iż w regionie coraz bardziej rośnie zainteresowanie dyrektorów szkół wprowadzeniem do oferty edukacyjnej języka ukraińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto