MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

UMCS: Lubelscy naukowcy wśród najlepszych w kraju

Redakcja
Wśród pięciu nominacji z całej Polski do miana Naukowego Odkrycia Roku w konkursie National Geographic Travelery 2011 wytypowane zostały aż dwa odkrycia Naukowców z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Pod koniec stycznia 1888 roku powstało w Stanach Zjednoczonych towarzystwo geograficzne o nazwie National Geographic Society, które obecnie jest jedną z największych na świecie organizacji naukowo-edukacyjnych typu non-profit. W celu prezentowania szerokiej publiczności ogólnej wiedzy o geografii i świecie towarzystwo od samego początku swego istnienia wydaje miesięcznik National Gegraphic, dostępny obecnie w 34 narodowych wersjach językowych, wśród których jest również od 1999 roku język polski. Samo towarzystwo, oprócz geografii, upowszechnia i finansuje, a następnie prezentuje w swym miesięczniku osiągnięcia także innych nauk przyrodniczych, a także ochronę środowiska i historię, z historią cywilizacji włącznie.

Od 2007 roku redaktorem naczelnym National Geographic Polska jest znana podróżniczka Martyna Wojciechowska, która jednocześnie stoi na czele ukazującej się od 2005 roku polskiej wersji miesięcznika National Geographic Traveler. Właśnie to pismo ogłosiło nową tegoroczną edycję konkursu, o którego najwyższe laury mają realne szanse walczyć z sukcesem nominowani lubelscy naukowcy. Konkurencja odbywać się będzie w pięciu działach: podróż roku, wyczyn roku, naukowe odkrycie roku, społeczna inicjatywa roku, podróżnicza książka roku, blog travelerowca.

- Już pod koniec stycznia czasopismo National Geographic Polska udostępni regulamin tego konkursu, a w nim określone zostaną zasady głosowania. Wtenczas już będzie można za pośrednictwem systemu sms poprzeć obydwie nominacje z naszego Uniwersytetu do tytułu naukowego odkrycia roku - informuje rzecznik prasowy UMCS Anna Guzowska. -  Oddane przez Państwa głosy będą pomocne w promocji całego środowiska akademickiego Lublina – dodaje.

Pierwszym z wyróżnionych wydarzeń jest niezwykle rzadkie znalezisko - ponad 40 sztuk skarbów, głównie srebrnej biżuterii, którą wykopali we wsi Czermno koło Tomaszowa Lubelskiego dwaj naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS - Artur Troncik i Marcin Piotrowski, pracujący pod kierunkiem prof. Andrzeja Kokowskiego. Precjoza pozostawały w ukryciu ponad 700 lat. Jeden ze skarbów zlokalizowany był bezpośrednio w ziemi, drugi zaś w niewielkiej od niego odległości, w glinianym naczyniu. Wartość wykopaliska firma ubezpieczeniowa wyceniła na ponad 2 mln euro – komentuje Anna Guzowska. Odkrycie dokonane zostało w trakcie badań Grodów Czerwieńskich i jest niezwykle rzadkim przykładem wczesnośredniowiecznej ruskiej sztuki złotniczej.

Drugie niezwykle doniosłe na skalę światową wydarzenie, to wyizolowanie antygenu bardzo groźnej choroby, jaką jest malaria, przez zespół pracujący pod kierunkiem prof. Nikodema Grankowskiego z Zakładu Biologii Molekularnej UMCS. - Dzięki odkryciu lubelskich naukowców osoby z grup ryzyka może już wkrótce będą mogły zaszczepić się przeciwko malarii, na którą rocznie umiera ponad 2 mln osób - twierdzi rzecznik prasowy UMCS. Pierwsza firma farmaceutyczna zainteresowała się już tym dokonaniem i obiecuje dofinansować dalsze badania. Będą one prowadzone za granicą, gdyż w kraju nie ma odpowiednich laboratoriów.

Nominowanie antygenu przez National Geographic Traveler – to drugie wyróżnienie dla tego projektu, gdyż jest on już też w finale prestiżowego plebiscytu „Soczewki Focusa”, ogłoszonego przez miesięcznik popularnonaukowy "Focus” na naukową nadzieję roku. To głosowanie już trwa, a zakończy się 16 stycznia.

Warto przypomnieć, iż w poprzednim roku nominowanym w kategorii naukowe odkrycie roku za odnalezienie śladów pradawnej katastrofy kosmicznej na ziemiach polskich był także naukowiec z UMCS prof. Marian Harasimiuk. Wraz z naukowcami z PAN - prof. Grzegorzem Rackim i prof. Marcinem Machalskim dowiódł on, iż 65 mln lat temu na naszych ziemiach miała miejsce katastrofa, w której wyniku wyginęły m.in. dinozaury. Jej ślady odnaleziono na terenie kamieniołomu w Lechówce.

Mimo że lubelski ośrodek naukowy od lat boryka się z trudnościami i ciągle pozostaje na uboczu głównych transzy pieniężnych, zasilających finansowanie nauki, to jednak dysponuje on wielkim potencjałem ludzkim. A dowodzą tego prestiżowe nominacje dla naukowców z naszego miasta. Rok 2011 był bardzo udanym rokiem dla lubelskiej nauki.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co zrobić kiedy dzieci nadużywają internetu? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto