Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

U wizytek szykują się rewolucyjne zmiany

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Oświetlenie i system kamer, dzięki któremu zabytkowe malowidła na strychu będą mogły obejrzeć także osoby niepełnosprawne, do tego punkt widokowy i ekspozycje w dwóch kryptach. Kościół powizytkowski czeka mnóstwo zmian.

Podczas badań konserwatorskich trwających w kościele przy Narutowicza 6 okazało się, że podziemia świątyni kryją krypty. Pisaliśmy o tym przed miesiącem. (zobacz Odnaleziono krypty w kościele powizytkowskim

Konserwatorzy przeprowadzający prace w budynku odnaleźli czternaście takich mogił. – Nie wiadomo jeszcze, czyje to groby. Wyjaśnią to ekspertyzy – mówi ksiądz Dariusz Bondyra, rektor kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP.

Świątynię czeka teraz remont.

- Czekamy na opinie, które pozwolą określić całościowe koszty remontu – dodaje ks. Bondyra. Wnętrze kościoła zmieni się nie do poznania. – W planach jest wymiana klatki schodowej w wieży, urządzenie punktu widokowego na ostatniej kondygnacji budynku, a także przygotowanie ekspozycji w dwóch kryptach – wymienia Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Remont zakłada też wymianę ogrzewania, zakrystii, wzmocnienie sklepień oraz konserwację ołtarza. Nie zmieni się tylko zewnętrzna architektura kościoła.
Budynek świątyni, który jest jednym z cenniejszych zabytków w regionie, będzie bardziej dostępny dla zwiedzających. Ponieważ specjaliści, którzy pracują na górnej kondygnacji budynku odkryli piętnastowieczne malowidła, w świątyni zostaną zamontowane kamery, które umożliwią zobaczenie fresków niepełnosprawnym. – Ustawienie na górze dodatkowych oświetleń i kamer pozwoli na to, by osoby, które nie chcą lub nie mogą wejść po schodach na strych, mogły zobaczyć piętnastowieczne polichromie na ekranach monitorów, na parterze budynku – tłumaczy Kopciowski.

Kościół i pobliski klasztor powstał jako wyraz wdzięczności i podziękowania króla Władysława Jagiełły za zwycięską bitwę pod Grunwaldem.

– To właśnie w związku ze zbliżającą się rocznicą bitwy, podjęliśmy decyzję o renowacji świątyni – wyjaśnia ksiądz Dariusz Bondyra. Specjaliści opracowują teraz projekt budowlany remontu. Prace zostaną sfinansowane z funduszy unijnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto