Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TV KUL zbada mózgi lublinian (wideo)

Redakcja
Profesjonalne kamery, wielkie ekrany, specjalistyczny sprzęt - tak wygląda warte miliona złotych nowe laboratorium na KUL, gdzie naukowcy będą badać wpływ mediów na umysł człowieka.

- Żyjemy w świecie mediów audiowizualnych i przed uniwersytetami stoi zadanie gromadzenia wiedzy na ich temat – wyjaśnia prof. Piotr Francuz z Katedry Psychologii Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Polacy spędzają przed telewizorem od czterech do sześciu godzin dziennie, coraz częściej korzystają z komputerów i telefonów komórkowych, często wyposażonych w aparaty fotograficzne i kamery. Dlatego naukowcom potrzebna jest wiedza o wpływie mediów na umysł człowieka.

Aby prowadzić badania, lubelskim naukowcom potrzeba odpowiednich warunków

Dlatego wśród aparatury nowo powstałego laboratorium jest m.in. elektroencefalograf, który wygląda jak czepek z kilkunastoma elektrodami badającymi pracę mózgu osoby, która ogląda telewizję lub słucha dźwięków. Badacze będą też mogli korzystać z urządzenia Eyetracker mierzącego ruch gałek ocznych 1250 razy na sekundę. To potrzebne, by dowiedzieć się na czym i jak długo koncentruje się oko, oglądając np. telewizyjne informacje.

Urządzenie pomoże też w wyjaśnieniu zjawiska wyobraźni wizualnej

Naukowcy będą mogli wyjaśnić np. dlaczego gdy wyobrażamy sobie jakiś przedmiot, nasze oczy zachowują się tak, jakby rzeczywiście go widziały.

Informacje, które naukowcy zbiorą dzięki specjalistycznej aparaturze trafią na jeden z ośmiu nowoczesnych komputerów służących do analizy materiału.

Do dyspozycji naukowcy mają też studio High Definition wyposażone w nowoczesne kamery telewizyjne, mikrofony, profesjonalny sprzęt do montażu w reżyserce, ekrany i komputery. Wszystko po to, by pracownicy KUL sami mogli tworzyć filmy i informacje, które potem posłużą do badania. Dzięki odpowiednim głośnikom i technologii 3D w laboratorium możemy poczuć się np. jak w środku tropikalnej dżungli.

- W przyszłości będziemy mogli nawet uruchomić telewizję w obrębie uniwersytetu, albo nagrywać wykłady, które potem będzie można pokazywać przy pomocy Internetu – opowiada prof. Francuz. – To szansa także na robienie własnych filmów dokumentalnych.

Z laboratorium będą korzystać naukowcy, ale także studenci przygotowujący prace magisterskie i doktorskie

Koszt laboratorium to ponad milion złotych. To jedyne takie miejsce na polskich uczelniach.

MC

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto