Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turyści zwiedzą kościół pw. Wojciecha Biskupa Męczennika na Podwalu (zdjęcia)

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Kościół na Podwalu - jedna z perełek Renesansu Lubelskiego na prośbę lubelskich przewodników turystycznych, lublinian i turystów zostanie udostępniony do zwiedzania.

Uroczyste otwarcie Kościoła dla zwiedzających odbyło się 5 marca w kościele przy ul. Podwale 15. – Ten kościół jest dopełnieniem tego, co w Lublinie możemy zobaczyć i czym się pochwalić – mówił ks. Mirosław Ładniak, rektor Kościoła pw. św. Wojciecha.

Cieszą się nie tylko zwiedzający, ale i urzędnicy. Zadowolenia nie kryła Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastepca prezydenta miasta mówiąc, że świątynię zna nie od dziś i wiele się w niej zmieniło jeżeli chodzi o estetykę i konserwację.

O wyjątkowości lubelskiej świątyni stanowi m.in. fakt, że znajdują się w niej trzy ołtarze z przełomu XVI i XVII w. pochodzące z Kaplicy św. Trójcy Zamku Lubelskiego

- Takie połączenie czyni kościół szczególnym zabytkiem i podnosi atrakcyjności turystyczną naszego miasta – mówi ks. Mirosław Ładniak. - Udostępnienie go dla turystów i mieszkańców będzie dopełnieniem wiedzy historycznej i kulturowej o Lublinie.

Ks Ładniak ma jeszcze jeden pomysł. Chciałby nazwać zabytkowy kompleks Domem św. Wojciecha. Pomysł zostanie przedyskutowany.

Początki kompleksu św. Wojciecha i zespołu św. Łazarza prowadzą do lat 1599 – 1603, kiedy wybudowano drewniany kościół i zespół klasztorny

Od roku 1962 kościół zamieniono na rektoralny, a w roku 1976 utworzono przy nim Dom Rekolekcyjny. W gmachu dawnego szpitala św. Łazarza mieściły się różne instytucje świeckie m.in. państwowe przedszkole oraz kościelne – Muzeum Diecezjalne oraz sale katechetyczne. W latach 1989-1994 przeprowadzono remont generalny rozpadającego się kompleksu zabudowań, starając się przywrócić jego pierwotny wygląd. Prace te trwają po dzień dzisiejszy. Uregulowano także moc prawną kompleksu, którego jedynym właścicielem jest Kuria Metropoltarna. Od tej pory w kościele i dawnym szpitalu św. Łazarza funkcjonuje Diecezjalny Dom Rekolekcyjny, który oferuje 75 miejsc noclegowych. Korzysta z niego wiele grup rekolekcyjnych, wycieczek i turystów.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto