Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była debata na oksfordzkim poziomie. Uczniowie I LO w Chełmie spisali się na medal. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Na zakończnie wszyscy uczestnicy debaty otrzymali dyplomy i upominki.
Na zakończnie wszyscy uczestnicy debaty otrzymali dyplomy i upominki. Jolanta Masiewicz
Szanse, jakie generuje energetyka odnawialna, były przedmiotem sporu w XIX Debacie Oksfordzkiej w ramach projektu „Zielone Serce Szkoły”, realizowanego w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

Odnawialne źródła energii wraz z postępem cywilizacyjnym oraz technologicznym stały się istotnym czynnikiem poprawiającym jakość i poziom życia. Dlatego ekologia ma szczególne miejsce w sercach Czarniecczyków, szczególnie za sprawą nowej pracowni ekologicznej, otwartej w bieżącym roku szkolnym. Aula im. Wiktora Ambroziewicza w I LO w Chełmie 24 listopada stała się miejscem merytorycznych rozważań na ten temat.

Drużyna tezy w składzie: Maja Gałan z klasy II a, Magdalena Domagała z klasy II e, Kamil Łatka z klasy II b, Mikołaj Fik z klasy II a broniła stanowiska “Odnawialne Źródła Energii są szansą dla biznesu i gospodarki naszego regionu” oraz zespół antytezy, w którego skład wchodzili Kornelia Bielecka z klasy III c, Aleksander Oleszczuk z klasy I a, Agnieszka Chodorowska z klasy I a, Aleksandra Wójcicka z klasy I a, który popierał stanowisko: “Odnawialne Źródła Energii nie stanowią szansy dla biznesu gospodarki naszego regionu''.
Nad przygotowaniami mówców czuwali znakomici konsultanci merytoryczni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: prof. Alina Kowalczyk-Juśko - opiekun tezy oraz prof. Tadeusz Siwiec - opiekun antytezy.

Doskonała bitwa słowna

Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą oraz zdolnościami oratorskimi. Pokazali nie tylko szeroki punkt widzenia na podany temat, ale również umiejętność wysnuwania trafnych wniosków i ciekawych wystąpień ad vocem; zbijali argumenty adwersarzy trafnymi pytaniami i komentarzami. Po zakończeniu bitwy słownej w panelu dyskusyjnym cenny głos zabrali eksperci: Krzysztof Wojciechowski – Zespół Parków Krajobrazowych, Krystian Hulanicki reprezentujący biznes i p. dr inż. Mariusz Holuk reprezentujący PANS.

Ostateczny wynik sporu rozstrzygnęło jury, w składzie: Halina Smyk - dyrektor ILO w Chełmie oraz gospodarz wydarzenia – przewodnicząca jury; dr inż. Mariusz Holuk – Katedra Elektrotechniki PANS oraz Benita Marciniak – Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Mimo zaciętej i wyrównanej rywalizacji zwycięskim zespołem okazała się grupa tezy

Tytuł Mistrza Debaty i I miejsce otrzymał Mikołaj Fik, Wicemistrzem Debaty został Kamil Łatka, a III miejscem nagrodzona została Kornelia Bielecka. IV miejsce przypadło natomiast Aleksandrowi Oleszczuk.

Doskonałym spikerem debaty okazała się Aleksandra Górecka z klasy III a, która zadbała o sprawny przebieg sporu.
Mentorem uczniów i organizatorem wydarzenia była niezawodna Teresa Kurzępa - nauczycielka języka polskiego w 1LO w Chełmie i opiekun Koła Debat Oksfordzkich.

O to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik, zadbali uczniowie klasy III a: Agata Bejda, Oliwia Ciechan, Zofia Daszuk, Amelia Kuczyńska, Nikola Muzyka, Antonina Wójtowicz, Hanna Wójtowicz, Anna Szumiło z klasy III a oraz Małgorzata Bąk i Maria Raniewicz z klasy II a. Za obsługę techniczną i medialną odpowiadali: Kamil Miechowicz i Magda Kozorys z klasy II e oraz Agata Panasiuk z klasy III d.

Tego dnia I LO w Chełmie gościło wyjątkowe osobistości: Agnieszkę Kruk – prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krystiana Hulanickiego wiceprezesa zarządu HABER Energia Sp. z.o.o, dr Iwonę Lasek-Surowiec - Katedra Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie i Akademickie Koło Naukowe, dr inż. Mariusza Holuka - Katedra Elektrotechniki PANS, Katarzynę Wodyk reprezentującą zastępcę prezydenta miasta Chełm i Departament Oświaty Miasta Chełm, Benitę Marciniak – Zespół Parków Krajobrazowych, Krzysztofa Wojciechowskiego – Zespół Parków Krajobrazowych, Małgorzatę Marek – emerytowaną nauczycielkę geografii w ILO w Chełmie, Katarzynę Dobrakowską – opiekunkę Akademickiego Koła Naukowego.

To przedsięwzięcie wspierali także: dyrektor Halina Smyk, Akademickie Koło Naukowe, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Patronatem medialnym wydarzenie objął “Kurier Lubelski”. Natomiast sponsorzy nagród i upominków byli: Rada Rodziców ILO w Chełmie, Firma HABER Energia sp. z o.o oraz PANS.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z debaty.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To była debata na oksfordzkim poziomie. Uczniowie I LO w Chełmie spisali się na medal. Zobacz zdjęcia - Chełm Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto