Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terespol: Giuseppe Verdi w rękach celników

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Dziewiętnastowieczny zapis nutowy „Falstaffa” G. Verdiego przemytnicy próbowali przewieźć przez białorusko-polską granicę w Terespolu. Funkcjonariusze przekazali zabytek Bibliotece Narodowej w Warszawie.

To jeden z nielicznych, zachowanych do dziś egzemplarzy tego dzieła. „Falstaffa” wydrukowano w 1893 we włoskiej firmie G.Ricoldi & C. Wydawnictwo rzadko występuje w zbiorach bibliotek.

- Funkcjonariusze Służby Celnej z Białej Podlaskiej znaleźli egzemplarz w pociągu międzynarodowym relacji Saratov – Berlin, w składziku na odzież – wyjaśnia Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej. - Przekazane w środę Bibliotece Narodowej zabytkowe dzieło nie jest w najlepszym stanie.
Nie wiadomo gdzie i w jakich warunkach było przechowywane. Niektóre kartki pokrywają rdzawe zagrzybienia. Zapis ma 201 stron – dodaje rzeczniczka.

„Falstaff” to komedia liryczna, z librettem Arriga Boita. Jest ostatnim dziełem Verdiego. Mistrz skomponował je mając 80 lat. Niektórzy znawcy tematu twierdzą, że „Falstaff” otworzył nowe perspektywy rozwojowe dla opery komicznej. Prapremiera miała miejsce w 1893 roku na scenie mediolańskiej La Scali. Giuseppe Verdi stworzył dzieło, opierając się na postaci stworzonej przez Szekspira - obibok i „brzuchacz”. Falstaff to bohater m.in. "Wesołych kumoszek z Windsoru" Szekspira.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto