Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta w szpitalu: Lekarze w Lublinie ratowali przejedzonych i pijanych

Redakcja
Alkohol i przejedzenie to najczęstsze przyczyny wizyt w szpitalu w minione święta w Lublinie. Lekarze ratowali też amatora dopalaczy.

Od piątku do niedzieli 170 wyjazdów karetek na dobę - to bilans nieszczęśliwych wypadków w Lublinie, które wymagały wzywania pogotowia.

Podczas świątecznego weekendu lekarze mieli pełne ręce roboty. Najczęściej pomocy wymagali pacjenci, którzy przedawkowali alkohol.

– To typowe przypadki podczas świąt Bożego Narodzenia – mówi Wiesław Sidor, dyspozytor medyczny lubelskiego pogotowia. Poza tym pracownicy pogotowia wyjeżdżali do osób z objawami przejedzenia, z bólem brzucha i skokami ciśnienia.

Nie zabrakło też świątecznych wypadków.

– Od sobotniego wieczoru zanotowaliśmy więcej wyjazdów do złamań. Na jezdniach i chodnikach zrobiło się ślisko – dodaje Wiesław Sidor.

Informacje potwierdza kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

– W weekendy i święta zwykle trafia do nas więcej pacjentów z urazami kończyn – tłumaczy prof. dr hab. Tomasz Mazurkiewicz.

Wiele pracy mieli też lekarze z Oddziału Toksykologii w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Trafiły tam m.in. dwie osoby poważnie zatrute alkoholem.

– Pacjenci to kobieta i mężczyzna w wieku około czterdziestu lat. Mężczyzna miał we krwi ponad pięć promili alkoholu. Z kolei kobieta nie tylko przedawkowała alkohol, ale zażyła też leki, co doprowadziło do ostrych zaburzeń świadomości – wyjaśnia dr Hanna Lewandowska – Stanek.

W Wigilię pomocy toksykologów potrzebował też młody mężczyzna po zażyciu dopalacza. Nie wymagał jednak dłuższego pobytu w szpitalu.

Były też zatrucia czadem. W okresie świątecznym na Oddział Toksykologii trafiło dziewięć osób z objawami podtrucia tlenkiem węgla.

- W wigilijny poranek pogotowie przywiozło na oddział siedem kobiet w różnym wieku. Wszystkie gotowały na piecykach gazowych – informuje ordynator Oddziału Toksykologii, dr Hanna Lewandowska – Stanek. Pacjentki wracają już do zdrowia i najprawdopodobniej dziś opuszczą szpital.

W tym roku tlenkiem węgla otruło się już blisko 140 osób. – To wyjątkowo wielu pacjentów w porównaniu z latami ubiegłymi – podkreśla ordynator.

Autor tekstu: Anna Jasińska


Czytaj więcej o świętach Bożego Narodzenia i Sylwestrze 2010 w Lublinie:

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester 2010 w Lublinie: Informator
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto