Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światełko pamięci dla ofiar zbrodni hitlerowskich

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Sześć zniczy w intencji sześciu milionów ofiar Holokaustu zapłonie we wtorek przy Mauzoleum na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. W ten sposób lublinianie uczczą Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście, który przypada 27 stycznia.

- Rokrocznie pamiętamy o żydowskich mieszkańcach Lubelszczyzny, którzy zginęli w gettach i obozach w czasie niemieckiej okupacji – mówi Maria Wiśnioch z Państwowego Muzeum na Majdanku.

W tym roku Muzeum zaprasza na wykład Roberta Kuwałka historyka z Państwowego Muzeum na Majdanku pt. "Realizacja planu zagłady Żydów w dystrykcie lubelskim", który rozpocznie się o godz. 11.00 w sali kinowej Muzeum. Zaraz po nim odbędzie się ceremonia zapalenia Świateł Pamięci przy Mauzoleum i przy tablicy upamiętniającej ofiary akcji "Erntefest".

Sześć zniczy zapłonie w intencji 6 milionów ofiar Holokaustu, w tym ok. 60 000 więźniów żydowskich zamordowanych w obozie koncentracyjnym na Majdanku
W ceremonii będzie uczestniczyć młodzież i nauczyciele ze szkół licealnych, przedstawiciele Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Lublinie, Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych i Więzień Hitlerowskich oraz pracownicy Muzeum.

O zapalenie świec w naszych domach apeluje także Metropolita Lubelski - We wtorkowy wieczór zapalmy w oknach naszych domów świecę symbolizującą duchową więź z pomordowanymi podczas Holokaustu – prosił wiernych abp Józef Życiński. - Niechaj płomień świecy wyrazi naszą solidarność z tymi, którzy ginęli w świecie zaślepionej nienawiści. Niech przypomni ona nam wszystkim tę nienaruszalną ludzką godność, której nigdy nie można podporządkować fanatycznym wizjom ideologów.

Światła zapalone w styczniowy wieczór mają być symbolem nadziei wśród mroku. - Stanowią wyraz naszej kultury chrześcijańskiej, wyrażają żywą pamięć dramatów doświadczonych przez pokolenie naszych ojców – dodaje metropolita.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście uchwalony został na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w listopadzie 2005 r. Datą obchodów stała się rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie – 27 stycznia 1945 roku.

Ofiarami prześladowań i zagłady podczas Holocaustu padło ok. 5-6 milionów ludzi, w tym około 2 mln dzieci

Liczba ta to tylko szacunek, dokładnych danych nie znamy dzięki staraniom oprawcom – niszczeniu archiwów i zacieraniu śladów.

Oficjalne uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście rozpoczną się na Placu Bohaterów Getta w Warszawie, gdzie stanie instalacja artystyczna i wystawa fotografii przedstawiająca potomków osób ocalonych od zagłady. Przedstawiciele judaizmu, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu i islamu staną tam do wspólnej modlitwy ekumenicznej.

KSZ

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto