Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śródmieście: Kamienica przy ul. Niecałej 3 nadal będzie straszyć

redakcja
redakcja
Wojciech Nieśpiałowski
Nikt nie chce kupić budynku, którego remont jest droższy niż jego wartość.

Nie znalazł się chętny na zakup zrujnowanej kamienicy przy Niecałej 3. Do przetargu nie stanął nikt. Rozpadający się budynek należący do komunalnej spółki Kamienice Miasta będzie jeszcze musiał poczekać na ratunek.

Budynek wzniesiony dokładnie 130 lat temu od czterech lat stoi pusty i od tamtej pory zdążył zamienić się w ruinę, był regularnie dewastowany i podpalany. Efekt jest taki, że do wykorzystania zostają praktycznie wymagające remontu ściany i stropy. Reszta nadaje się tylko do wymiany.

Przetarg nie doszedł do skutku, bo nikt nie wpłacił wadium. Miejska spółka kusiła nawet kompletną dokumentacją niezbędną do remontu, jej prezes ma w ręce prawomocne pozwolenie na budowę. Ale to, że nie będzie trzeba tracić czasu na projekty i formalności nie skusiło żadnego inwestora. Powód? Koszty remontu szacowane są nawet na 4 miliony złotych, tymczasem cena wywoławcza została ustalona na 3,2 mln złotych.

– Będziemy ponownie wystawiać na sprzedaż tę kamienicę, rozważymy jednak poważnie obniżenie jej ceny wywoławczej – zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta.

Nieruchomość od dawna ma pecha. Miasto najpierw twierdziło, że poradzi sobie z budynkiem znajdując dla niego najemcę, który w zamian za wykonanie remontu będzie płacić niższy czynsz. Pomysłów na uratowanie kamienicy było sporo, jedna ze stołecznych fundacji mówiła o otwarciu w tym miejscu placówki dla ofiar przemocy w rodzinie, chciała nawet startować w przetargu, ale magistrat wstrzymał jego ogłoszenie licząc na to, że sam poradzi sobie z remontem dzięki zewnętrznej dotacji. Takowej jednak nie dostał.

Nie znalazł się też chętny na zakup budynku. Mimo że co pewien czas pojawiała się iskierka nadziei, że coś się wreszcie zmieni. Dwa i pół roku temu chęć zakupu budynku zgłaszała warszawska Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka. Do przetargu nie stanęła.

Budynek ma w sumie 1,2 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Może być wykorzystany np. na biura, przychodnię, galerię handlową, a w piwnicach mogłaby działać gastronomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto