Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobibór - Niemiecki Obóz Zagłady. "Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci"

lublin112.pl
lublin112.pl
Kilka kilometrów od wsi Sobibór, niedaleko linii kolejowej łączącej Chełm z Włodawą, w latach 1942-1943 funkcjonował obóz koncentracyjny. Utworzony wśród lasów, otoczonych bagnami, obóz zgłady był miejscem śmierci niemal 250 tyś. osób różnej narodowości.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

W ramach "Aktion Reinhard" zbudowano obóz otoczony potrójnym płotem z drutu kolczastego i rowem wypełnionym wodą. Początkowo jego powierzchnia miała 12ha a pod koniec działania prawie 60ha. Sobibór znany jest z najbardziej brawurowej ucieczki, dzięki której 200 osób przedostało się poza teren obozu. W roku 1987 nakręcono o tym wydarzeniu telewizyjny film fabularny "Ucieczka z Sobiboru". Dzięki tej ucieczce kilkadziesiąt osób przeżyło do końca wojny. Na terenie obozu uśmiercano osoby w brutalny sposób, gdzie m.in. zaczadzano ofiary spalinami z silników dieslowskich a zmarłych palono na rusztach wykonanych z szyn rozebranej kolejki wąskotorowej.

Obóz zagłady w Sobiborze

Do naszych czasów nie pozostały baraki ani żadne zabudowania obozowe. W 1993, w pięćdziesiątą rocznicę buntu, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Niestety muzeum boryka się z problemami, gdyż nie ma pieniędzy na jego prowadzenie. Obecnie większość prac wykonywanych jest charytatywnie w tym obsługa turystów w filii muzeum. Mieszkańcy Sobiboru w lecie własnym nakładem wykosili m.in. trawę na terenie obozu. Problemy z finansowaniem obozu rozpoczęły się w czerwcu tego roku i trwają do dziś.

"Polskie obozy zagłady"

Teraz kiedy często padają stwierdzenia "polskie obozy zagłady" czy "polskie obozy pracy" bardzo ważne jest budowanie naszej wspólnej świadomości o przeszłości. O przeszłości, która pełna była cierpienia i krwi. Niestety niektóre zachodnie media mijając się z prawdą historyczną, minimalizując rolę Niemców w ich zbrodniczej działalności dotyczącej obozów zagłady.

Odwiedzajmy takie miejsca jak Sobibór, edukujmy młode pokolenia, przekazujmy historię taką jaka była. Nie pozwólmy aby miejsca kaźni zarastały trawą zapomnienia. Jak powiedział Norman Davies "Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci".


Zobacz także:

Niemieckie media kłamią w sprawie Sobiboru (wideo)
Lubelski Umschlagplatz ginie w śmieciach (wideo)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto