MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruta bierze sprawy w swoje ręce

Redakcja
- W jedności siła – mówią mieszkańcy ulicy Watykańskiej, którzy mają dość krzywdzących ich zdaniem rządów Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby.

Lokatorzy postanowili się zjednoczyć i walczyć o remonty oraz sprawiedliwe wydawanie pieniędzy z czynszów. Założyli stronę internetową, gdzie nawołują do działania na rzecz osiedla.

W dramatycznej sytuacji są m.in. bloki przy Watykańskiej 6, 8 i 10

- Mieszkamy w budynkach, które od 15 lat nie widziały remontu, są niedocieplone i nieodmalowane – irytuje się pani Bożena. – Mamy popękane ściany, bo budynki z wielkiej płyty zostały wadliwie wykonane i wymagają natychmiastowej naprawy. Kto zrobi sobie remont w mieszkaniu, temu po niedługim czasie znowu pękają ściany i sufity.

Mieszkańcy mają żal do władz spółdzielni, że zaniedbują potrzeby bloków przy Watykańskiej, chociaż lokatorzy regularnie opłacają składki na fundusz remontowy. – Każe się nam wpłacać na termomodernizację bloków, która ma się zacząć dopiero w 2013 roku. Ale my już składaliśmy się na remont budynków i te pieniądze przepadły! A spółdzielnia nie chce powiedzieć, co z nimi zrobiła – dodaje pani Anna. – Kolejne składki miałyby trafiać na ogólne konto spółdzielni. Jednak, skąd mamy mieć pewność, że i tym razem nie przepadną? Uważamy, że naszym budynkom grozi katastrofa, a obłożenie ich styropianem nic by nie pomogło.

Atmosferę podgrzewają ostatnie podwyżki czynszów o kilkadziesiąt złotych, nietrafione zdaniem mieszkańców inwestycje w system oddymiaczy w klatkach schodowych oraz wynajęcie firmy z zewnątrz do pomalowania klatek. – To wyrzucanie w błoto setek tysięcy złotych i to naszych! – oburzają się mieszkańcy.

Pośród niezałatwionych spraw wymieniają także zrujnowany łącznik między blokami czy podejmowane za plecami mieszkańców decyzje o zainstalowaniu na budynkach anten telekomunikacyjnych. - Jesteśmy traktowani jak piasek, który przeszkadza, bo wpadł między tryby mechanizmu – oburza się pani Grażyna.

- Nikt nas o niczym nie informuje – wtóruje jej pan Michał. – Władze spółdzielni czują się bezkarnie, podejmują decyzje za naszymi plecami, nie dopuszczają nas do głosu, odmawiają dostępu do rozliczeń i dokumentów. Mamy tego dość!

Dlatego mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce

Założyli właśnie stronę internetową www.ruta-lublin.eu, na której omawiają bolączki osiedla i namawiają innych lokatorów do wspólnej walki o sprawiedliwość. W godzinach popołudniowych działa także telefon o numerze 513 484 392, pod który mogą dzwonić zaniepokojeni sytuacją lokatorzy. Zebrane postulaty mieszkańcy zamierzają przedstawić władzom spółdzielni.

- Jeśli zbierze się całe osiedle, to będziemy stanowić siłę, z którą spółdzielnia będzie musiała się liczyć – wyjaśnia pani Bożena. – Dlatego zachęcamy mieszkańców osiedla Ruta, by kontaktowali się z nami, informowali o problemach lokatorów, brali czynny udział w spotkaniach rady osiedla. Jedynym sposobem, by coś zmienić jest wspólne działanie.

Twórcy strony radzą, by lokatorzy porozmawiali z sąsiadami i wybrali społeczników, którzy mogliby działać w imieniu osiedla.

– To tym bardziej ważne, że w kwietniu kończy się kadencja władz samorządowych spółdzielni i czekają nas wybory – tłumaczą mieszkańcy. – Zostało niewiele czasu, by ustalić strategię działania i scenariusz nowych wyborów. Odzyskajmy władzę na osiedlu i wreszcie poczujmy się jak u siebie.

Inicjatywę mieszkańców popierają socjolodzy

– Tego typu aktywność jest bardzo pożądana w demokracji – uważa dr Robert Szwed z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Możemy oceniać ją z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ mieszkańcy chcą oddziaływać na władze osiedla, by rozwiązać problemy społeczności lokalnej. Możemy spojrzeć na sprawę także w kategorii politycznej, bo lokatorzy chcą wybrać swoich przedstawicieli i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji.

Poprosiliśmy władze Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby, aby ustosunkowały się do zarzutów lokatorów. Jednak do czasu zamknięcia tego wydania gazety nie uzyskaliśmy od nich odpowiedzi.

Do sprawy wrócimy.

Marta Ćwik

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto