Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Park Naukowo-Technologiczny na Felinie

Tomasz Maciuszczak
Tomasz Maciuszczak
Wiosną tego roku ruszą pierwsze badania w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym na Felinie. Do użytku oddano właśnie pierwszy z pięciu segmentów inwestycji.

W wybudowanym budynku znajdą się pomieszczenia biurowe i laboratoryjne. Na powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. zostaną umieszczone laboratoria Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej.

Działalność będą tu prowadzić także prywatni przedsiębiorcy.

- Naszym głównym zamysłem jest to, by rozwijać współpracę jednostek samorządu terytorialnego, wyższych uczelni i prywatnych inwestorów - mówi Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego. - Chodzi o to, by myśl techniczna naukowców docierała do przedsiębiorców i była przez nich wcielana w życie - dodaje.

Uroczyste otwarcie parku nastąpi wiosną, kiedy do budynku wprowadzą się pierwsi użytkownicy, a wewnątrz pojawi się aparatura laboratoryjna.

Już teraz znani są pierwszy inwestorzy, którzy będą prowadzić tu działalność. 300 metrów kwadratowych zajmie Politechnika Lubelska. - Planujemy otworzyć nowe kierunki i specjalizacje, a do tego potrzeba nam pomieszczeń. Na Felinie powstanie laboratorium badawcze, związane z inżynierią biomedyczną, nowym kierunkiem, jaki uruchamiamy wspólnie z Uniwersytetem Medycznym - mówi Marek Opielak, rektor PL.

Ponad 1200 mkw powierzchni zajmie centralne laboratorium aparaturowe Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Obecne nie spełnia wymogów unijnych. Mógłby tutaj być badane owoce, zboża, zioła a nawet biopaliwa. Sprawdzalibyśmy, czy ich skład jest zgodny z normami. W całej Polsce nie ma takiego laboratorium - przekonuje Henryk Bichta, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego. Wcześniej, bo już 1 lutego do pomieszczeń na Felinie zaczną wprowadzać się przedsiębiorcy prywatni: Laboratorium Badań Genetycznych i Lubelskie Centrum Konsultingowe. Budowa oddanego do użytku obiektu oraz części konferencyjnej, która jest gotowa w stanie surowym pochłonęła ponad 26 mln zł. Sfinansował ją samorząd województwa. Kolejne segmenty mają zostać skończone w 2001 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto