Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem bądź pieszo: Wyrusz dalej niż nad Zalew Zemborzycki

freelancer
freelancer
Propozycja trasy wycieczkowej dla wszystkich.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Jednym z najpopularniejszych miejsc odpoczynku i relaksu mieszkańców Lublina są okolice Zalewu Zemborzyckiego. Niestety, chętni na aktywny wypoczynek zwykle skupiają się na bezpośrednim sąsiedztwie zalewu, ewentualnie wykorzystują kilkukilometrowe oznakowane szlaki.

Tymczasem naprawdę warto wyprawić się dalej.

Poniższą trasę można pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem. O ile chętni do wycieczki pieszej ze względu na dystans powinni powinni być nieco bardziej zaprawionymi „spacerowiczami”, o tyle rowerem proponowaną trasę powinien przejechać niemal każdy.

Na tą wycieczkę można spokojnie wybrać się całą rodziną, a jedynym ograniczeniem jest posiadanie roweru, którym można względnie wygodnie pokonywać drogi gruntowe – ale tak naprawdę może to być nawet rower miejski.

Po drodze, bez względu na dzień tygodnia i porę dnia, wycieczkowiczom nie grozi raczej marsz/jazda w intensywnym ruchu samochodowym.

Co ciekawego zobaczymy podczas tej wycieczki?

Głównie możemy podziwiać widoki Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Tu proponuje nieco zmodyfikować etap 5 poniżej opisanej trasy i zamiast od razu skręcać zgodnie z wytycznymi, pojechać prosto jakieś 2 kilometry, do miejsca, gdzie rozciąga widok na całą okolicę - i dopiero potem wrócić na trasę.

Wycieczkę rozpoczynamy nad zalewem. Mijamy przystanek autobusowy, następnie na wysokości leśniczówki przekraczamy Osmolicką, aby trafić na Leśną Ścieżkę Edukacyjną „Dąbrowa” (fot1). Stąd wyruszamy na naszą małą wyprawę.

Trasa:

Link do mapki - kliknij

1. Jedziemy zielonym szlakiem rowerowym aż do skrzyżowania leśnych traktów, na którym ów szlak zakręca w prawo. My jednak jedziemy na wprost, aż do szlabanu, za którym zobaczymy wąską, asfaltową drogę. Ten odcinek, to dystans około 3,5 km (fot2 i 3).

2. Na asfalcie, za szlabanem, skręcamy w lewo i jedziemy jakieś 0,4 km tak jak prowadzi droga, która po 200-250 metrach skręca w prawo mniej więcej pod kątem prostym. Jadąc pomiędzy zabudowaniami docieramy do skrzyżowania z drogą główną, z widoczną za nim niebieską wiatą przystankową (fot4).

3. Na skrzyżowaniu znów w lewo. Po około jednym kilometrze dotrzemy do polnej drogi odbijającej w prawo od drogi głównej, biegnącej wzdłuż ściany lasu (fot5).

4. Wjeżdżamy w polną drogę i poruszamy się zgodnie z jej biegiem, z początku, przez ponad półtora kilometra, tak aby cały czas mieć ścianę lasu po lewej ręce. Droga zakręci najpierw po nieco ponad kilometrze w lewo, a potem, po kilkuset metrach, przy szlabanie zamykającym drogę do lasu, w prawo. Od tego momentu jedziemy cały czas prosto, aż dotrzemy do biegnącego poprzecznie traktu. W ten sposób pokonujemy razem około 3 km (fot6, 7 i 8 - widoki "zza pleców", przeciwne do kierunku jazdy)

5. Skręcamy w prawo, z początku jedziemy przez las drogą gruntową. Wkrótce potem wjedziemy na asfalt i trafimy do miejscowości Polanówka. Po około 2 km, licząc od początku tego etapu, dotrzemy do odbijającej w prawo asfaltowej drogi, wcześniej oznaczonej znakiem A6b (fot12 ).
6. Znów skręcamy w prawo i jedziemy asfaltem cały czas prosto nieco ponad 2 km, aż do znaku STOP (fot14).

7. Po przeciwnej stronie, za znakiem STOP, nieco po prawej zobaczymy wjazd w polną drogę i tabliczkę z nazwą ulicy: „Pod dębami”. Wjeżdżamy w nią i jedziemy prosto, aż do ściany lasu, gdzie skręcamy w prawo. Po pokonaniu kilkuset metrów, znajdziemy się na powrót przy szlabanie, który zakończył pierwszy etap trasy.

8. Wracamy 3 km, pokonując w przeciwną stronę etap z punktu 1.

Długość całkowita trasy – około 16 km. **Wszystkie odległości podane w przybliżeniu.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto