Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Narażają je na utratę zdrowia

Monika Fajge
Jacek Babicz
Jak wynika z informacji spływających z lubelskich przychodni do sanepidu, coraz więcej rodziców nie zgadza się na obowiązkowe szczepienia swoich dzieci. Powód? Obawa opiekunów przed powikłaniami po zastrzykach wynika z nieprawdziwych informacji czerpanych z internetowych forów.

"Mój syn w wieku 6 lat został zaszczepiony szczepionką MMR II (odra, świnka, różyczka). Po szczepieniu wystąpiły komplikacje, a w ich wyniku - ostra alergia u syna. Był leczony przez wielu lekarzy, dopiero terapia niekonwencjonalna przyniosła jakieś skutki"; "Szczepionki niemal wprost do krwi dziecka wpuszczają mieszaninę obcego białka i niebezpiecznych toksyn"; "Nigdy więcej nie zaszczepię swojego dziecka! Za dużo poznałam mam, których dzieci po szczepieniach mają problemy ze zdrowiem, autyzm to powszechne powikłanie" - takich komentarzy jest pełno na forach internetowych poświęconych zdrowiu maluchów. Skutek? Wielu rodziców daje się przekonać internetowym wpisom i postanawia nie szczepić swoich dzieci.

- W ubiegłym roku odnotowaliśmy 50 takich przypadków, do lipca bieżącego roku aż 118 - mówi dr Małgorzata Szumańska, kierownik oddziału nadzoru przeciwepidemicznego w powiatowej stacji sanepidu w Lublinie. - Chodzi głównie o szczepionki przeciw odrze, różyczce, śwince czy gruźlicy - wylicza. I dodaje, że w Polsce szczepienia ochronne są obowiązkiem nałożonym przez ustawodawcę.

- Rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci, narażają je na utratę zdrowia, a siebie na karę grzywny w wysokości około tysiąca złotych - tłumaczy Szumańska. - Wcześniej wysyłamy im ponaglenia - dodaje.

Lubelski sanepid od sierpnia wysyła do wojewody tzw. tytuły wykonawcze, czyli informacje o rodzicach, którzy zrezygnowali z ochronnych szczepień.

- Na razie dostaliśmy kilka takich pism. Sprawy są w toku, żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Możemy nakładać na takich rodziców grzywny, a w uzasadnionych przypadkach nawet kierować sprawy do sądu - tłumaczy Rafał Przech z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

O szczepienie maluchów apelują pediatrzy. - Szczepienia to krok milowy w ochronie zdrowia. Dzięki nim zapadalność na choroby zakaźne spada lawinowo - przekonuje dr Marek Partyka. - Twierdzenie, że wyrządzają więcej szkody niż pożytku to bzdura.

- Moja córka ma dziś 11 lat. Przeszła wszystkie obowiązkowe szczepienia - mówi Małgorzata Samkowska, dyrektorka Przedszkola nr 36. - Informacje o tym, dlaczego warto szczepić dzieci, zamieszczamy w naszej gazetce i specjalnych ulotkach.

Rozmowa z Anną Zaduch-Klamut ordynatorem oddziału dziecięcego szpitala przy al. Kraśnickiej

Toczą się dyskusje o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek. Skąd te wątpliwości?
- W 1998 r. w jednym z pism medycznych opublikowano badania, z których wynikało, że połączona szczepionka przeciwko różyczce, odrze i śwince wywołuje autyzm. Dziś już wiemy, że była to jedna z największych afer szczepionkowych. Autor publikacji wyłudzał w ten sposób pieniądze od firm farmaceutycznych. Za oszustwo został skazany przez sąd. Niestety, wielu rodziców uwierzyło, że ich dzieciom szczepionki zaszkodziły.

Czyli warto szczepić dzieci i nie ma się czego obawiać?
- Nie ma żadnych dowodów medycznych na związek szczepień z wystąpieniem autyzmu. Wiemy natomiast, że szczepienia są najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorób, przeciw którym nie ma skutecznych leków. Czasami szczepionka nie zapobiegnie chorobie, ale chroni przed powikłaniami.

Najgroźniejsze powikłania?
- Najgroźniejszymi są zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Przy śwince może się pojawić zapalenie trzustki, przy różyczce - zapalenie stawów oraz zaburzenie krzepliwości krwi, grożące krwawieniem do narządów wewnętrznych. Po odrze częstymi powikłaniami są ciężkie zapalenia płuc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto