Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recenzja spektaklu "Komornicka. Biografia Pozorna" w Warsztatach Kultury

Wojnomił
Wojnomił
25 Lutego 2012 w Warsztatach Kultury przy ul. Popiełuszki w ...
25 Lutego 2012 w Warsztatach Kultury przy ul. Popiełuszki w ... Maciej Kaczanowski
W sobotę w Warsztatach Kultury odbył się pokaz sztuki Bartka Frąckowiaka i Weroniki Szczawińskiej „Komornicka. Biografia Pozorna”.

Recenzja powstała w ramach akcji "Relacja za akredytację". Dziękujemy!


Spektakl jest próbą zmierzenia się z życiorysem pisarki, zapomnianej ikony polskiego modernizmu, która decyduje się porzucić swoją kobiecość przyjmując imię Piotr Odmieniec Włast.

Około 1,5-godzinne przedstawienie naszpikowane jest ekspresją, alegoriami oraz niekonwencjonalnymi środkami wyrazu. Artystyczny performance krzyżuje się ze sztuką teatralną powoli odsłaniając przed widzem tajemniczą, pełną sprzeczności i niedomówień historię poetki. Na scenie wśród dużej liczby rekwizytów zobaczyć można aktorkę Anitę Sokołowską, której akompaniuje muzyk Krzysztof Kaliski. Żywiołowa gra aktorska w połączeniu z graną na żywo muzyką opowiada niezwykle trudną historię kobiety która wciąż pozostaje zagadką dla wielu badaczy literatury Polskiej.

Niewiele wiadomo na temat życia współautorki Forpoczty, jednego z najważniejszych polskich manifestów artystycznych. Komornicka urodziła się 25.07 1876 roku w Grabowie pod Kozienicami. Debiutowała w wieku 17 lat tomikiem poezji Szkice. Podróżowała po Europie. Przez krótki czas była żoną poety Jana Lemańskiego. W roku 1907 kazała sobie usunąć wszystkie zęby aby zyskać nowy kształt twarzy. Następnie paląc wszystkie swoje kobiece stroje dokonała aktu przemiany. Maria Jakubina Komornica stała się Piotrem Odmieńcem Włastem. Piotr, umieszczony przez rodzinę w zakładzie dla obłąkanych, wraca do Garbowa po wybuchu I Wojny Światowej. Trzymany w izolacji, aktywny choć niepublikujący pisarz umiera w 1949 roku w Izabelinie.

W nieco psychodelicznej monodramie widz oprowadzany jest po zakamarkach umysłu Komornickej odkrywając strzępy myśli zawarte w jej poezji oraz listach szukając jej obrazu zatartego przez czas i przez samą Marię/Piotra.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto