Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport Ośrodka Rozwoju Edukacji: Dyrektorzy szkół hamują reformy?

KOS
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum
Ma 48 lat, 26-letni staż pracy i jest kobietą. Miesięcznie zarabia 4430 zł. Tak według badań Ośrodka Rozwoju Edukacji prezentuje się statystyczny dyrektor szkoły. Niestety, nie jest mobilny zawodowo i to, zdaniem autorów badania, może być przyczyną niepowodzenia reform wprowadzanych w oświacie w ostatnich latach.

Badanie ORE zostało przeprowadzone wśród dyrektorów publicznych szkół i placówek oświatowych. Ankietę wypełnił co piąty dyrektor szkoły w Polsce. Wśród nich było 116 dyrektorów z woj. lubelskiego.

W badaniu wzięto pod lupę niemal wszystkie aspekty pracy osób zatrudnionych na stanowiskach dyrektorskich. Okazuje się na przykład, że płeć dyrektora związana jest m.in. z typem placówki, jaką zarządza. Zasada jest prosta - im wyżej, tym mniej kobiet. W przedszkolach funkcje dyrektorskie sprawują wyłącznie panie. W szkołach ponadgimnazjalnych (licea, technika itp. ) jest ich tylko połowa (na Lubelszczyźnie - 45 proc.).

Twórcy badania sprawdzali również, jak wyglądają kariery zawodowe osób kierujących szkołami. 32 proc. dyrektorów szkół było nauczycielami w tej samej placówce, którą obecnie kierują. Na dodatek placówka ta była ich pierwszym i jedynym miejscem pracy. Zdaniem autora badania, to jedna z największych słabości tej grupy zawodowej.

- Wydaje się, że bardzo ograniczona kariera zawodowa oraz brak jakiejkolwiek mobilności zawodowej dyrektorów jest ważną przyczyną porażek wielu reform wdrażanych w oświacie - uważa Szymon Więsław, autor badania ORE.

Dyrekotorzy szkół nie chcą jednoznacznie wypowiadać się w tej sprawie. Ci, z którymi rozmawialiśmy przyznają jednak, że bogate doświadczenie zawodowe pomaga w kierowaniu szkołą. - Zdaje się, że jestem żywym zaprzeczeniem wyników tych badań - mówi Barbara Warda, dyrektor Gimnazjum nr 16 w Lublinie. - Jestem absolwentką ekonomii, po skończeniu studiów przez kilka lat pracowałam na uczelni - opowiada. - Potem byłam nauczycielem przedmiotów ekonomicznych oraz zastępcą dyrektora Zespołu Szkół nr 1 na Podwalu. Pełniłam również funkcję doradcy zawodowego dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych dla całego woj. lubelskiego. Dyrektorem gimnazjum zostałam w 1999 r. Wtedy dopiero powstawały te szkoły. Musieliśmy tworzyć je od początku.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto