Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pustułki zadomowiły się na UMCS: Co to za ptaki? (zdjęcia)

Redakcja
Informacja o pustułkach, pojawiających się od kilku dni na parapetach najwyższych pięter rektoratu UMCS, wywołała duże zainteresowanie.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Pracownicy uczelni mają możliwość obserwowania tych przyjaźnie nastawionych do człowieka młodych pustułek. Są to średniej wielkości sokoły, które maksymalnie żyją do 15 lat. Nie jest to na świecie gatunek bardzo rzadki, gdyż spotykany jest również w Afryce na południe od Sahary, w Australii, Nowej Gwinei, a nawet w Nowej Zelandii, rzadziej w Azji, ale kuzyni pustułki na dobre zadomowili się w Ameryce Północnej.

W Europie największe skupiska pustułek obserwowane są na zachodzie kontynentu, szczególnie w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Ale osobniki tego gatunku coraz chętniej szybują w kierunku Europy Wschodniej.

Najbardziej upodobały sobie miasta, czego Lublin jest doskonałym przykładem. Choć pustułka jest ptakiem drapieżnym, nie gardzi owadami i gadami, zwłaszcza małymi gryzoniami, głównie myszami. Najczęściej widywana jest samotnie lub w parach, ale nie unika też większych skupisk przedstawicieli swego gatunku do 30 osobników.

Na budynku rektoratu UMCS udało się sfotografować taką właśnie parkę, tym razem nie na najwyższych kondygnacjach, ale na II piętrze. Wygląd ptaków można na podstawie dołączonych zdjęć porównać ze wzorcowym ich opisem, zaczerpniętym z Wikipedii:

„Grzbiet i pokrywy skrzydłowe zawsze rdzawobrązowe z czarnymi,trójkątnymi plamami, również pazury są czarne. Samica jest bardziej brązowa z wierzchu i ma kreskowaną głowę. U obu płci spód ma kremową barwę o gęstym nakrapianiu. Niebieskawoszary ogon jest długi, u samca z widoczną z daleka szeroką, biało obrzeżoną, czarną pręgą, u samicy oprócz szerokiej, czarnej pręgi występuje szereg węższych, ciemnych prążków. Rozszerza się na końcu. Skrzydła wąskie, długie i ostro zakończone na kształt sierpa. Na lotkach widoczna czerń. Głowa i ogon samca popielate z delikatnym wąsem, wierzch ciała rdzawoczerwony z ciemnymi plamami, spód ciała jaśniejszy z żółtawym nalotem oraz czarnymi kropkami i kreskami. Kuper i wierzchnia strona ogona u samca są niebieskoszare. Samica na grzbiecie brązowa, głowa popielata z czarnymi plamkami i prążkami. Jest mniej kontrastowa.Nogi, obwódka wokół oczu i woskówka na dziobie żółte, oko prawie czarne. Górna część dzioba jest zakrzywiona i zachodzi na część dolną. Młode samce pustułki podobne do samicy i dopiero z wiekiem nabierają właściwych barw.”

- To nie tylko wyjątkowa ciekawostka ornitologiczna, ale również niezwykle ważne zagadnienie z powodu przygotowywania się naszego uniwersytetu do termomodernizacji rektoratu – twierdzi Anna Guzowska, rzeczniczka UMCS (autorka wszystkich dołączonych zdjęć pustułek). - Ta kwestia wymaga od nas uwzględnienia występowania w budynku rzadkich gatunków ptaków oraz wykonania profesjonalnej ekspertyzy i podjęcia proekologicznych działań w celu zabezpieczenia stanowisk lęgowych ptaków przed podjęciem prac remontowych.

Z całą pewnością kolonia pustułek na gmachu rektoratu UMCS zostanie właściwie zabezpieczona, opisana i zbadana przez pracowników Zakładu Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Tym sympatycznym i ufnym w stosunku do człowieka ptakom nie może się stać nic złego.



Zobacz także:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto