Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy ul. Zimnej w Lublinie stanie pomnik przypominający tragedię Żydów

Artur Jurkowski
Z tego miejsca w 1942 r. wywieziono na śmierć 26 tys. Żydów
Z tego miejsca w 1942 r. wywieziono na śmierć 26 tys. Żydów Jacek Babicz
Tereny przy ul. Zimnej na stałe staną się miejscem pamięci. Chodzi o Umschlagplatz - plac śmierci. To miejsce wywózki lubelskich Żydów do obozu zagłady. - Plac zyska prawną ochronę. Zagwarantują to zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu Lublina - zapowiada Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił już prezydent Lublina. Za tydzień będą nad nim debatować radni.

Obecne zapisy planu mówią o przeznaczeniu gruntów pod aktywizację gospodarczą. Mogą tu powstać np. zakłady przemysłowe. - Po zmianach działka przy ul. Zimnej 3a będzie miejscem pamięci. I chcemy, aby tragiczne losy ludności żydowskiej zostały godnie upamiętnione - dodaje Kieliszek.

Wizja tego, co ma powstać przy ul. Zimnej już jest. Przygotował ją Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, któremu ratusz przekazał ten teren w 2008 r. Rok później ośrodek rozstrzygnął konkurs na upamiętnienie tego miejsca. - Ostatecznie do realizacji został wybrany projekt Bolesława Stelmacha. Zakłada on budowę obiektu w formie betonowego sarkofagu, którego ściany miałyby kilka metrów wysokości. Przestrzeń wewnątrz byłaby wypełniona ziemią, np. z terenów Podzamcza, czyli dawnej dzielnicy żydowskiej - opisuje Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 600 tys. zł. - To wstępne wyliczenia - zastrzega Fedorowicz.

Inwestycję miałby sfinansować ratusz. W tym roku jednak nie przeznaczył na ten cel żadnych środków. - Znajdziemy je. Zanim jednak ruszą prace przy budowie pomnika, należy przełożyć podziemne sieci techniczne przebiegające przez działkę - mówi Kieliszek. - Prace przy budowie samego monumentu nie powinny zająć dużo czasu. Zakładamy, że moglibyśmy się z tym uporać w ciągu dwóch, trzech miesięcy - ocenia Fedorowicz.

Plac śmierci to miejsce, z którego do obozu zagłady w Bełżcu Niemcy wywieźli 26 tys. lubelskich Żydów. Masowe deportacje dokonywane od 17 marca do 16 kwietnia 1942 r. odbywały się z rampy kolejowej przy ul. Turystycznej, mieszczącej się na terenie przedwojennej rzeźni.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto