Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd lubelskiej prasy - 29 sierpnia

MAREK PODGAJNY
Zobaczcie o czym dziś, 29 sierpnia, piszą lubelskie gazety na swych pierwszych stronach.

Kurier Lubelski: Deptak do 3 Maja!

- To ma być plac dla mieszkańców i to oni muszą określić zmiany, jakie zajdą w sercu Lublina. Nie chcemy radykalnej przebudowy ani rewolucji, które - jak pokazała historia - są nie do przyjęcia przez lublinian - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. We wtorek ratusz przedstawił wstępne założenia do projektu remontu pl. Litewskiego. Czeka na podpowiedzi mieszkańców, jakie jest ich wyobrażenie "nowego" reprezentacyjnego placu Lublina.

- To powinien być salon Lublina - podkreślał Stanisław Kalinowski, z-ca prezydenta Lublina.

Plac ma zachować podział na część reprezentacyjną i rekreacyjną. - Dopuszczamy przedłużenie deptaka wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia do ul. 3 Maja - wskazał Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Zniknąć ma uliczka otaczająca pl. Litewski, którą można teraz dojechać do budynków UMCS i hotelu Europa.

Gazeta Wyborcza Lublin: Jaki pl. Litewski? Zdecydują mieszkańcy

Ratusz już ma wstępne założenia w sprawie przebudowy placu Litewskiego. Wkrótce o tym, co zmienić, będą mogli się wypowiedzieć mieszkańcy Lublina. - Bo to ma być ich plac i przez nich akceptowany - mówi prezydent Krzysztof Żuk. Koniec przebudowy - jesienią 2014 roku, tuż przed wyborami samorządowymi - pisze Gazeta w Lublin.

- 5 września rozpoczynamy dialog społeczny w sprawie przyszłości placu Litewskiego. Wtedy przedstawimy nasze wstępne założenia co do jego przebudowy, opowiemy o historii oraz o przyszłości tego miejsca. Poprosimy również mieszkańców o zgłaszanie sugestii w sprawie rewitalizacji placu. To ma być miejsce dla ludzi. Nie chcemy radykalnych zmian, ale posłuchamy, jak to miejsce widzą sami mieszkańcy - wyjaśnia prezydent Lublina Krzysztof Żuk

Dziennik Wschodni: Kiedy zginął Janusz Korczak?

Lubelski sąd ma ustalić datę śmierci autora "Króla Maciusia I” i innych ponadczasowych książek dla dzieci. Chodzi o prawa autorskie do tych dzieł - pisze Dziennik Wschodni.

Według sądowych dokumentów, Janusz Korczak zmarł 9 maja 1946 r., choć historycy nie mają wątpliwości, że zginął na początku 1942 roku. Wtedy wraz z grupą dzieci znajdujących się pod jego opieką został przetransportowany z warszawskiego getta do niemieckiego obozu śmierci w Treblince. Fundacja Nowoczesna Polska chce, żeby oficjalnie przyjąć tę drugą datę. We wtorek w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód ruszył proces w tej sprawie.

Zgodnie z prawem autorskim, można swobodnie wykorzystywać twórczość autora, jeśli od jego śmierci upłynie 70 lat. W 1954 roku lubelski sąd formalnie uznał Janusza Korczaka za zmarłego. Jako datę zgonu przyjęto wtedy 9 maja 1946 r. Taka była praktyka – tę datę wpisywano zmarłym podczas drugiej wojny światowej w przypadku trudności z ustaleniem dnia śmierci.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto