Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja oficerska absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Zdjęcia

OPRAC.: Anna Paszkowska
W uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie wziął udział szef MON Mariusz Błaszczak. Do promocji przystąpiło 147 żołnierzy, w tym 17 kobiet.

W sobotę (2 grudnia) odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Przystąpiło do niej 147 żołnierzy, w tym 17 kobiet. Promowani na oficerów byli zarówno absolwenci 5-letnich studiów stacjonarnych, jak również absolwenci 6-miesięcznego szkolenia dla podoficerów oraz 24-miesięcznego szkolenia kandydatów na oficerów.

Mariusz Błaszczak podczas przemówienia do promowanych oficerów dziękował im za wybór Lotniczej Akademii Wojskowej. Podkreślił, że Polska intensywnie rozbudowuje zdolności wojskowe w wielu dziedzinach, w tym Sił Powietrznych. Przypomniał, że w br. zostały wzmocnione o południowokoreańskie FA-50, a w przyszłym roku dołączą do nich m.in. amerykańskie samoloty F-35.

- Siły powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, które przeżywają dynamiczny rozwój. Żeby mogły stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, muszą także w nich służyć młodzi, zdeterminowani, zaangażowani żołnierze - podkreślił szef MON.

Błaszczak mówiąc o zakupach, wymienił: m.in. śmigłowce AW101, AW149, Black Hawki, drony i samoloty wczesnego ostrzegania.

Był również zadowolony z rozwoju Lotniczej Akademii Wojskowej.

- Limit przyjęć w 2015 r. wynosił 69 studentów podchorążych, dziś – 300, a w przyszłym roku już 350. Dziś mamy w LAW niemal 1000 podchorążych, a w 2015 było tylu ile dziś jest na pierwszym roku, czyli trochę więcej niż 300 – wymienił Błaszczak.

- Nie dalej jak kilka dni temu jeden z posłów opcji, która teraz dąży do tego, żeby przejąć władzę podważył umiejętności, kompetencje żołnierzy służących w 1 Brygadzie Transportowej, a więc żołnierzy, którzy na co dzień zajmują się transportem najważniejszych osób w państwie – powiedział. - Bądźcie pewni, że ojczyzna was potrzebuje i nie przejmujcie się tego rodzaju hejtem, atakami – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogratulował tegorocznym absolwentom studiów i kursów oficerskich pomyślnego zdania egzaminu i mianowania podporucznikami Wojska Polskiego.

- Jest to szczególny okres dla całej Europy, gdy zapewnienie bezpieczeństwa należy do zadań najważniejszych. Jako oficerowie Wojska Polskiego przyjmują Państwo część odpowiedzialności za system obronny Rzeczypospolitej i jego wzmacnianie, niezależnie od zdobytej specjalności czy rodzaju sił zbrojnych – stwierdził.

Oficerowie kształcili się w kilkunastu specjalnościach, wśród nich jest ponad 50 pilotów (samolotu, samolotu transportowego, śmigłowca, pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych). Ponadto szeregi sił powietrznych zasilą specjaliści z obszarów: nawigacji, kontroli ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki, ubezpieczenia lotów, logistyki, inżynierii lotniczej oraz obrony przeciwlotniczej (zestawy rakietowe).

Lotnicza Akademia Wojskowa - "Szkoła Orląt" - to jedyna placówka w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych. Akademia jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze i specjalistyczne (lotnicze) na potrzeby wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się lotnictwem, bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Promocja oficerska absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Zdjęcia - Ryki Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto