Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem z wyborem OFE

Sylwester Mazurek
Sylwester Mazurek
Przed emeryturą uciec się nie da. Podobnie jak przed wyborem OFE. Jeśli nie zrobimy tego sami, zrobi to za nas ZUS. Czy faktycznie lepiej zdać się na losowanie?

Wszystkich funduszy jest sporo, bo 14. W losowaniu 30 stycznia weźmie zaś udział pięć: AIG, Generali, Pekao, Pocztylion i Polsat. Pomocna przy wyborze może być fachowa prasa. Swój ranking OFE publikuje dzisiejsza „Gazeta Prawna”. Pod uwagę brano osiągane wyniki, zyski oraz pobierane opłaty, potem przyznawano punkty (max. 100).

Na tej liście pierwsze miejsce zajął fundusz ING (94 pkt.), a dalej Commercial Union (83 pkt.) oraz Generali (82 pkt.). Autorzy zestawienia przyznają, że mimo tego wybór funduszu jest trudny. - Ocena jakości funduszu zależy od tego, jakie zyski przyniesie pomnażanie przez nich pieniędzy. A tego nie wiedzą nawet odpowiedzialni za inwestycje w OFE - pisze w komentarzu Marcin Jaworski.

Największy wpływ na wyniki OFE mają akcje.

Ponieważ w ubiegłym roku ceny akcji spadły na łeb na szyję, największe straty poniosły te OFE, które najbardziej zawierzyły giełdzie. Z tą sytuacją gorzej radziły sobie też największe towarzystwa, czyli ING i CU. Nie mogły one wystarczająco szybko pozbywać się posiadanych akcji. Najmniejsze poniósł za to Allianz, jednocześnie jeden z najmniejszych OFE na rynku.

Wskazówkę może paradoksalnie podsuwać też nadchodzące losowanie.

Wezmą w nim udział OFE wyselekcjonowane przez KNF. Nie są to największe fundusze, ale za to potrafią przyzwoicie pomnażać pieniądze. Choć OFE Polsat wypadł najgorzej na ostatniej giełdowej huśtawce. I teraz, jak pisze wczorajsza „Rzeczpospolita”, możliwe, że będzie dopłacał do składek swoich klientów. Okaże się to w kwietniu, po publikacji przez KNF wyników OFE za ostatnie trzy lata.

Żaden ranking nie daje gwarancji, że dane towarzystwo będzie zawsze osiągało takie same wyniki. Samo zaś OFE to inwestycja długoterminowa, tak więc ostatecznie powinna się opłacić. Bankructwo na pewno im nie grozi - zapewnia to Skarb Państwa.

Termin na wybór OFE (jeśli chcemy uniknąć losowania) mija 10 stycznia.

Nie jesteśmy jednak do funduszu przywiązywani na zawsze. Jeśli zechcemy go zmienić, wystarczy dodatkowa opłata: 160 zł, jeśli nasz staż w dotychczasowym OFE nie przekracza roku, 80 - jeśli dwóch lat. Potem zmiana jest bezpłatna. Dokonać jej można w sesjach transferowych na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada. Uwaga przy tym na warunki innych opłat i prowizji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto