Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał Uniwersytet Dziecięcy UMCS

Redakcja
Rektor prof. Stanisław Michałowski podpisał dokument powołujący do życia Uniwersytet Dziecięcy UMCS, pierwszą tego typu placówkę w regionie.

Idea tworzenia uniwersytetów dziecięcych ma stosunkowo krótką historię. Pierwszy powstał na Uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku i od razu zawładną sercami dzieci i ich rodziców. W uniwersyteckich aulach zawsze było więcej chętnych do wysłuchania akademickiego wykładu młodocianych studentów niż wolnych miejsc.

Obecnie w całej Europie ponad 200 ośrodków naukowo-dydaktycznych urzeczywistnia ten niemiecki pomysł. Również i wszystkie większe miasta w Polsce mają już takie ośrodki dziecięce. Są one skupione w sieci EUCUNET.

Innowacyjna idea uniwersytetów dziecięcych polega na wzbudzeniu zainteresowania dzieci naukami ścisłymi poprzez interesujące prezentacje i wykłady. Prowadzą je wybitni naukowcy w danych dziedzinach. Dzieci na uczelniach na całym Starym Kontynencie zafascynowane słuchają wykładów o planecie Ziemia, o kosmosie, o zadziwiających i nieoczekiwanych wręcz prawach fizyki, o zjawiskach chemicznych, zgłębiają tajemnice zagadek działania ludzkiego mózgu i prawidłowości matematycznych.

Tym samym są one inspirowane do podążania ścieżką swoich naukowych zainteresowań, do zadawania pytań, do wyrażania wątpliwości w sposób właściwy prawdziwym naukowcom. Wiele uniwersytetów organizuje wykłady również z dziedzin obejmujących nauki humanistyczne i sztukę.

- Celami strategicznymi „Uniwersytetu Dziecięcego UMCS” są przede wszystkim: tworzenie i wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwój dzieci, pobudzanie ich zainteresowania światem, nauką oraz badaniami, ukazywanie i rozpowszechnianie korzyści płynących z posiadania wiedzy, a także promocja kształcenia przez całe życie – informuje Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS.

- Punktem wyjścia dla idei powstania uniwersytetów dziecięcych były prace poczynione przez dziennikarzy niemieckich, którzy jako pierwsi rozpowszechnili pomysł prowadzenia dla dzieci specjalistycznych zajęć – dodaje Aneta Śliwińska. - Z czasem inicjatywa przeniosła się do innych krajów europejskich, aż w 2007 roku dotarła do Polski. Obecnie uniwersytety dziecięce działają już w 33 polskich miastach. Zajęcia prowadzone w ramach „Uniwersytetu Dziecięcego UMCS”, jak postanowił Pan Rektor, będą odbywały się 1-2 razy w tygodniu po 1,5 godz. Charakteryzować je będzie niekonwencjonalne, dalekie od tradycyjnego nauczanie podejście do tematów oraz stały, bezpośredni kontakt dziecka z wysoce wykwalifikowaną kadrą akademicką.

Serdecznie zapraszam wszystkich rodziców wraz ze swoimi pociechami na uroczystą inaugurację „Uniwersytetu Dziecięcego UMCS”, która odbędzie się 29 września br. o godz. 10:00 w Auli nr III Wydziału Ekonomicznego UMCS – napisał w zaproszeniu inicjator całego przedsięwzięcia - rektor UMCS.

Organizatorzy uniwersytetów dziecięcych chcą przyciągnąć szczególnie te dzieci, które nie miały dotychczas kontaktu ze światem uniwersyteckim. Tak, jak w innych miastach w Europie, dzieci w wieku 6-12 lat mogą wziąć udział w serii wykładów i warsztatów, otrzymać indeks swojej uczelni i wejść w fascynujący świat nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto