Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik nie obejrzy imprez w centrum

Anna Jasińska
Anna Jasińska
440 rocznica Unii Lubelskiej będzie musiała obejść się bez pomnika upamiętniającego te wydarzenia. Obelisk stojący na placu Litewskim do czerwca stać będzie pod foliową płachtą.

Dopiero pod koniec kwietnia rozpoczną się poprawki, korygujące błędy nieudanego remontu.

- Jesteśmy uzależnieni od pogody. Remont nie może się rozpocząć, dopóki amplituda temperatur nie wyniesie co najmniej 12 stopni – komentuje Tadeusz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Przy wcześniejszym remoncie wykonywanym przez firmę Wind, pomnik pokryto niewłaściwą substancją. Zabrakło również właściwego nadzoru konserwatora zabytków z metalu. Dlatego kończący prace odbiór pomnika nie był możliwy.

Sprawa ciągnie się do dziś, a zielona płachta pokrywająca obelisk dalej straszy.

I straszyć będzie. – Mam nadzieję, ze do połowy czerwca sprawa będzie zamknięta i będzie można odsłonić budowlę – dodaje dyrektor Tadeusz Radzikowski. – Wykonawcy muszą poprawić błędy, które przecież zdarzają się podczas pracy – mówi prezydent Adam Wasilewski. Na czas uroczystości upamiętniających uroczystości zawarcie Unii Lubelskiej pomnik przykryje zielona płachta.

Cykl imprez rozpoczną trzy koncerty, umiejscowione w trzech historycznych miejscach Lublina.

Pierwszego maja o godzinie 19.00 na placu Litewskim zobaczymy „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Barwne, patriotyczne libretto należy do najczęściej wystawianych w Polsce dzieł. Nie będzie to pełna wersja opery, wybrane fragmenty w formie muzycznego widowiska. Aranżacją sceny zajmie się Teatr Muzyczny. – Zadbamy o to, by było to wydarzenie w jak najlepszym wydaniu. Mamy już doświadczenie w plenerowym wystawianiu „Strasznego Dworu” . Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy spektakl w Janowcu – wspomina Krzysztof Kutarski, dyrektor teatru. – To było i będzie piękne widowisko – dodaje.

Trzeciego maja usłyszymy niezwykły koncert ento – jazzowy „Wschodnie dźwięki – muzyczne smaki Europy”.

Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpią zespoły z Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Nieprzypadkowy jest wybór miejsca, czasu, jak i narodowości. – Zamek Lubelski to miejsce oznaczone Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – podkreśla zastępca dyrektora zamku, Grażyna Jakimińska.

Piątego maja o 19.30 w Bazylice O.O. Dominikanów odbędzie się koncert jednego z najwybitniejszych współczesnych muzyków, Jana Garbarka.

Norweski kompozytor i saksofonista wystąpi z kwartetem wokalnym The Hilloard Ansamble. Impreza muzyczna zapowiada pierwszą edycję Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”, zaplanowanego na 21-23 maja. Wstęp na koncerty jest oczywiście otwarty. Do współpracy przy organizowaniu uroczystości angażują się największe stowarzyszenia artystów lubelskich.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto