Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie drogi do wolności

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Pieśni i tańce patriotyczne, pokazy filmów i koncert orkiestry św. Mikołaja przypomną nam polskie drogi do wolności. W ten widowiskowy sposób UMCS i Chatka Żaka uczczą 90 rocznicę 11 listopada - oficjalny początek odrodzonej Rzeczypospolitej.

Przez cztery dni, między 6 a 19 listopada czeka na nas wiele wzniosłych i patriotycznych atrakcji. 6 listopada w Sali Widowiskowej "Chatki Żaka" odbędzie się widowisko "Polskie drogi do wolności".

Usłyszymy "Bogurodzicę" w wykonaniu Chóru UMCS, ballady Fryderyka Chopina oraz kompozycję do słów Zbigniewa Herberta. Wystąpi też zespół Federacja z Janem Kondrakiem na czele. Będzie nie tylko muzycznie. Goście obejrzą też film "Kadrówka", który opowie o nadziejach, rzeczywistości i legendzie wyprawy strzelców z krakowskich Oleandrów do Kielc w 1914 roku. Początek o godzinie 19.00.

13 listopada o 18.00 Zespół Tańca Ludowego UMCS zaprezentuje najpiękniejsze żołnierskie pieśni patriotyczne

Posłuchamy m.in. "Dochodzenie Polski do Niepodległości", "Wisło moja", "Kraj Rodzinny" i "Żeby Cię chłopoku". Zespół wykona też tańce narodowe, nierozerwalnie złączone z ważnymi momentami polskiej historii: Polonez "Pożegnanie Ojczyzny", Mazura z opery "Straszny Dwór", tańce lubelskie, kujawiaki, oberki i krakowiaki. Na koniec tancerze pójdą w Poloneza "Korowodem roztańczonym".

Kolejnym punktem programu będzie projekcja filmu niemego "Mogiła nieznanego żołnierza"

Historię dzielnego wojaka, który dostaje się do rosyjskiej niewoli, opatrzy muzyką na żywo orkiestra pod batutą Rafała Rozmusa. Projekcja odbędzie się 16 listopada o godz. 19.00. I na koniec, 19 listopada Orkiestra św. Mikołaja wraz z gośćmi wprowadzi nas w klimat muzyki ludowej. Koncert „Polne drogi do niepodległości” rozpocznie się o godz. 19.30.

Miejsce wszystkich widowisk to sala widowiskowa ACK UMCS "Chatka Żaka". Wstęp wolny

11 listopada 1918 roku podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojną światową. Przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski, uwolniony z więzienia w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy 10 listopada. Dzień później objął naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi. 16 listopada w depeszy do państw Ententy, Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego. Choć granice niepodległej Polski w 1918 roku zaczęły się dopiero kształtować, dzień 11 listopada pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.

KSZ

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto