Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć dni kulturowego kalejdoskopu w Lublinie

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Buddyści, muzułmanie, katolicy, przedstawiciele kultur żydowskich i ukraińskich przez pięć dni połączą się w wielokulturowym Lublinie. Miasto stanie się miejscem spotkań I warsztatów kulturalnych.

Dziś Rusza druga edycja „Wielokulturowy Lublin”. – Cel wydarzenia to przede wszystkim przełamanie stereotypów i promowanie tolerancji - mówi Anna Krawczyk, koordynator projektu. Na każdy dzień przypadają projekcje poświęcone odrębnym mniejszościom. – Lublin to miasto, w którym mieszkali i mieszkają przedstawiciele różnych kultur. „Wielokulturowy Lublin” jest odpowiedzią na to zjawisko. Projekt jest częścią strategii w dążeniach do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – tłumaczy Roman Jaborkhel z Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Ze względu na duży przekrój kultur, jakie połączą się podczas dni wielokulturowego Lublina, bardzo trudno było zorganizować odpowiedni harmonogram imprez. Przedstawiciele poszczególnych mniejszości mieli sporo uwag odnośnie formuły spotkań. – Podczas ustalania harmonogramu imprez musieliśmy brac pod uwagę najróżniejsze szczegóły, w tym również fakt, że niektóre kultury nie tolerują odkrytych ramion, czy zapalania świec w poszczególnych miejscach.

Dlatego cykl warsztatów rozpoczyna Gest Pamięci i Pokoju, polegający na symbolicznym wypuszczeniu gołębi pocztowych.

Gołębie wzbudziły najmniej głosów sprzeciwu i kontrowersji – zaznacza Anna Krawczyk. Drugiego dnia w Sali Czarnej Centrum Kultury aktorzy lubelskich teatrów przeczytają baśnie, bajki i opowiadania z całego świata.

29 maja w tym samym miejscu będzie miało miejsce spotkanie z Czeczenami oraz koncert męskiego zespołu Wokalnego Kairom. Dzień później w Centrum Islamu przy ulicy Namysłowskiego 2 spotkają się muzułmanie. Przewidziano recytację Koranu, Alan, zwiedzanie meczetu i warsztaty malowania henna.

31 maja w Jeszywas Chachmej Lublin przy Lubartowskiej 85 przedstawiciele kultury żydowskiej zaprezentują swoją kuchnię i tańce. O godzinie 18 zaprezentują wirtualną rekonstrukcję Wielkiej Synagogi.

To tylko niektóre z wydarzeń, zorganizowanych przez Centrum Kultury.

– Rok temu w projekcie wzięło udział sześciu współorganizatorów. Tym razem będzie ich aż dwunastu – podkreśla Anna Krawczyk. Program finansuje miasto. Tegoroczny harmonogram jest dużo ciekawszy.

Jego szczegóły znajdziemy nawww.ck.lublin.pl. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto